Od 11 listopada 2019 r., po długich latach oczekiwań, Polacy mogą podróżować do USA bez wiz, po uzyskaniu zezwolenia wjazdu za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization (tzw. wniosek ESTA).

Chociaż podróż do USA możliwa jest bez wizy, to w konkretnych przypadkach, jak na przykład wyjazd na studia, czy do pracy – nadal będziesz potrzebował tego dokumentu. W tym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące wjazdu do USA.

Zobacz, jakie są rodzaje wiz, na jakie opłaty się przygotować i o czym koniecznie pamiętać, planując podróż za ocean.

Podróż do USA – jakie dokumenty są potrzebne?

Wypowiedź eksperta

Polska została formalnie wyznaczona jako członek Programu Ruchu Bezwizowego. W większości przypadków obywatele polscy mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wizy na krótkie podróże turystyczne i służbowe trwające 90 dni lub krócej.
Ambasada i Konsulat USA w Polsce

Obywatele państw członkowskich – w tym Polski – mogą podróżować bez wizy pod warunkiem spełnienia następujących wymagań:

  • Posiadają autoryzację ESTA.

  • Posiadają paszport ze zintegrowanym chipem (e-paszport).

  • Zaplanowali pobyt w USA na 90 dni lub krócej.

  • Zaplanowali podróż:
    • biznesową: celem planowanej podróży jest konsultacja z partnerami biznesowymi, udział w konwencjach lub konferencjach naukowych, edukacyjnych, zawodowych lub biznesowych w określonych terminach, uregulowanie spraw majątkowych lub negocjowanie kontraktu.
    • turystyczną: celem planowanej podróży jest wypoczynek, w tym turystyka, wakacje (urlop), rozrywka, odwiedziny u przyjaciół lub krewnych, odpoczynek, leczenie, działalność o charakterze braterskim, społecznym lub usługowym, a także udział amatorów, którzy nie będą otrzymywać wynagrodzenia, w wydarzeniach muzycznych, sportowych i podobnych wydarzeniach lub konkursach.
    • tranzytową.
  • Jeśli wjazd do USA odbywa się drogą morską lub lotniczą: 
    • posiadają bilet powrotny lub bilety na dalszą podróż: jeśli podróżujesz na bilecie elektronicznym, musisz mieć przy sobie kopię trasy do okazania inspektorowi imigracyjnemu. Podróżni z biletami na dalszą podróż kończącymi się w Meksyku, Kanadzie, na Bermudach lub na Karaibach muszą być legalnymi rezydentami tych obszarów.

W przypadku wjazdu do USA drogą lądową z Kanady lub Meksyku wymagania dotyczące dokumentów są takie same, z wyjątkiem braku wymogu biletów powrotnych i przewoźników sygnatariuszy. Musisz mieć ze środki na utrzymanie się podczas pobytu i opuszczenie USA.

Co to jest e-paszport?

E-paszport wyposażony jest w elektroniczny chip. Chip zawiera te same informacje, które są wydrukowane na stronie danych paszportu: imię i nazwisko posiadacza, datę urodzenia i inne informacje biograficzne. E-paszport zawiera również identyfikator biometryczny. Stany Zjednoczone wymagają, aby chip zawierał cyfrową fotografię posiadacza.
Wszystkie e-paszporty wydane przez kraje objęte Programem Ruchu Bezwizowego (VWP) i Stany Zjednoczone mają zabezpieczenia zapobiegające nieautoryzowanemu odczytaniu lub „skimmingowi” danych przechowywanych na chipie e-paszportu.

Stany Zjednoczone wymagają, aby podróżni wjeżdżający do Stanów Zjednoczonych w ramach Programu Ruchu Bezwizowego posiadali paszport elektroniczny, jeśli ich paszport został wydany nie później niż 26 października 2006 r. 

ESTA krok po kroku

Wypowiedź eksperta

ESTA to zautomatyzowany system, który określa kwalifikowalność odwiedzających do podróży do Stanów Zjednoczonych w ramach Programu Ruchu Bezwizowego (VWP).
Official Website of the Department of Homeland Security

Zezwolenie jest ważne 2 lata liczonych od daty wydania. Wniosek o ESTA powinieneś składać tylko za pośrednictwem oficjalnej strony: esta.cbp.dhs.gov.

ESTA krok po kroku:

  • Sprawdź, czy możesz ubiegać się o ESTA
    Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że jako obywatel Polski kwalifikujesz się do programu bezwizowego, który umożliwia podróż na podstawie ESTA zamiast wizy.
  • Przygotuj ważny paszport elektroniczny
    Będziesz potrzebować ważnego paszportu z chipem elektronicznym, który jest standardem dla polskich paszportów wydawanych od 2006 roku.
  • Wejdź na oficjalną stronę internetową ESTA: https://esta.cbp.dhs.gov/ 
  • Wypełnij wniosek online
    Na stronie znajdziesz formularz wniosku, który trzeba będzie dokładnie wypełnić podając swoje dane osobowe, paszportowe i informacje o planowanej podróży.
  • Odpowiedz na pytania dotyczące bezpieczeństwa
    W formularzu będą również pytania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia, na które trzeba odpowiedzieć zgodnie z prawdą.
  • Sprawdź dokładnie wszystkie dane przed wysłaniem
    Przed ostatecznym wysłaniem wniosku, sprawdź bardzo dokładnie wszystkie wprowadzone informacje, aby uniknąć błędów.
  • Zapłać opłatę za wniosek
    Po wypełnieniu wniosku, będzie trzeba uiścić opłatę za jego rozpatrzenie, korzystając z karty kredytowej lub debetowej.
  • Zanotuj numer wniosku
    Po złożeniu wniosku otrzymasz numer referencyjny, który warto zapisać, aby móc sprawdzić status swojej aplikacji.
  • Sprawdź status wniosku
    Po pewnym czasie, zwykle w ciągu kilku godzin, ale czasami do 72 godzin, możesz już sprawdzić status swojego wniosku online na tej samej stronie.
  • Wydrukuj potwierdzenie ESTA
    Jeśli wniosek zostanie zatwierdzony, proszę wydrukować potwierdzenie ESTA i zabrać je ze sobą w podróż, choć nie zawsze jest to wymagane.
  • Pamiętaj o ważności ESTA
    Pamiętaj, że zatwierdzona ESTA jest ważna przez dwa lata lub do momentu wygaśnięcia ważności paszportu, w zależności od tego, co nastąpi pierwsze.
  • Podróżuj do USA
    Z ważną ESTA i paszportem możesz podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych na okres nie dłuższy niż 90 dni.

Od października 2022 r. musisz ubiegać się o ESTA, aby wjechać do USA, nawet jeśli podróżujesz drogą lądową. Co warto podkreślić, każdy podróżnik, który ma już wizę turystyczną może nadal z niej korzystać. Osoba posiadająca ważną wizę nie musi ubiegać się o zezwolenie ESTA.

Ile kosztuje ESTA?

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA pobiera opłatę w wysokości 21 USD za złożenie wniosku o ESTA. Opłata nie jest pobierana za zgłoszenie, ale za wniosek o ESTA. Koszty pozostają takie same dla dzieci, studentów, emerytów itp.

Jak długo czeka się na ESTA?

Uzyskanie zezwolenia ESTA w zdecydowanej większości przypadków okazuje się formalnością – turyści nie zgłaszają problemów z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku. Zwykle akceptowany jest on w ciągu kilku godzin, maksymalnie – do 72 godzin. Pozwolenie na wjazd przypisane jest do numeru paszportu.

Brak zezwolenia ESTA - co zrobić?

Jeśli chodzi o podróżników, którzy nie otrzymają zezwolenia wjazdu w systemie ESTA – przede wszystkim dotyczy to osób, które uprzednio otrzymały odmowę wizy lub miały problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy amerykańskiej (np. wyroki sądowe, naruszenia prawa imigracyjnego USA). Każda taka osoba może jednak nadal jednak ubiegać się o wizę amerykańską w ambasadzie lub konsulacie USA.

Warto również dodać, że choć zasady dotyczące wiz do USA zmieniły się i obecnie wystarczy zezwolenie ESTA, nie zmieniła się sama procedura po wylądowaniu w Stanach Zjednoczonych.
Nadal pasażerowie muszą przejść przez „immigration” – jak miało to miejsce dotychczas. Urzędnik imigracyjny wciąż ma prawo zdecydować, czy wpuści podróżującego na teren Stanów Zjednoczonych, czy nie.

Para przeglądająca w domu dokumenty przed podróżą.

Ubezpieczenie do USA – ochrona, którą musisz mieć

Ubezpieczenie turystyczne dobrze dopasowane do Twoich potrzeb i planów podczas pobytu w USA, to podstawa udanego urlopu, bez względu na to co się stanie.

Wypowiedź eksperta

Stany Zjednoczone słyną z wysokich kosztów leczenia. Za dobę w szpitalu zapłacisz od 500 dolarów, a za pojedynczą wizytę u lekarza nawet 100 dolarów. Im dłuższa hospitalizacja, tym wyższe koszty, jakie trzeba ponieść w przypadku leczenia.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Jeśli dodamy do tego wydatki związane ze specjalistycznymi badaniami, opatrunkami, zabiegami oraz lekami, kwota leczenia wzrasta kilku, a nawet kilkunastokrotnie. To jednak nie wszystko! 
Ubezpieczenie turystyczne do USA zapewni Ci również ochronę w wielu innych sytuacjach. Awaria auta, opóźniony lot, zgubiony bagaż, nieumyślne uszkodzenie czyjegoś mienia - te zdarzenia mogą wydawać się niewinne, ale bardzo szybko mogą zrujnować Twój budżet i dobry nastój. 

Jeśli więc wybierasz się w podróż do USA, pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym. Pamiętaj również, że EKUZ nie gwarantuje w Stanach Zjednoczonych żadnej ochrony w przypadku nieszczęśliwego wypadku lub nagłej choroby.

Wypowiedź eksperta

Konieczne jest więc ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia w związku z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem.
www.gov.pl

Jeden dzień ochrony ubezpieczenia turystycznego to nic w porównaniu z kosztami, na jakie możesz się narazić w niespodziewanej sytuacji.

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do USA dla 1 osoby/1 dzień
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
7,95 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19 Rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł)
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
9,27 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
500 zł
25,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 250 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do USA dla 1 osoby/1 dzień

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do USA dla 1 osoby/1 dzień
AXA Partners
7,95 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19 Rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł)
Nationale-Nederlanden
9,27 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19
Allianz
25,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
500 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 250 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do USA dla 1 osoby/1 dzień

Posługując się kalkulatorem ubezpieczeń turystycznych, porównasz oferty kilkunastu renomowanych ubezpieczycieli. Ułatwia to wybór najlepszej oferty i pozwala, jeszcze przed zakupem polisy, na zapoznanie się z OWU i dokładną weryfikację zakresu ochrony. 

Kiedy wiza do USA będzie Ci potrzebna?

Pomimo możliwości podróżowania bez wizy w ramach ESTA, tradycyjna wiza amerykańska w ambasadzie lub konsulacie jest nadal wymagana w następujących przypadkach:

  • Gdy cel Twojej podróży wykracza poza krótką turystykę lub określone cele biznesowe objęte Programem Ruchu Bezwizowego. Dotyczy to między innymi wyjazdów na studia, w celu podjęcia pracy, odbycia długoterminowej wymiany kulturalnej czy pracy dziennikarskiej.
  • W przypadku planowania pobytu w USA dłuższego niż 90 dni, nawet jeśli jest to wyjazd turystyczny lub biznesowy.
  • Jeżeli nie spełniasz kryteriów kwalifikacji do Programu Ruchu Bezwizowego lub Twój wniosek o ESTA został odrzucony (np. ze względu na wcześniejsze problemy prawne, naruszenia przepisów imigracyjnych USA, czy posiadanie określonego drugiego obywatelstwa). W takich sytuacjach wiza jest wymagana niezależnie od długości i celu planowanego pobytu.
  • W przypadku zamiaru stałego zamieszkania w Stanach Zjednoczonych (konieczność ubiegania się o wizę imigracyjną).

Wiza do USA do pracy

Osoby udające się do Stanów Zjednoczonych z zamiarem podjęcia pracy tymczasowej, w ustalonym wcześniej miejscu pracy, powinny posiadać odpowiednią wizę pozwalającą na okresowe zatrudnienie. Rodzaj wymaganej wizy jest określony prawem imigracyjnym Stanów Zjednoczonych – określa się go na podstawie celu podróży oraz innych czynników. Wiza turystyczna lub biznesowa nie pozwala na podjęcie pracy w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli wybierasz się do Stanów Zjednoczonych z zamiarem podjęcia pracy tymczasowej w ustalonym wcześniej miejscu pracy, powinieneś posiadać wizy typu H:

  • Wizy H-1B przeznaczone dla osób wykonujących zawody specjalistyczne, udających się do Stanów Zjednoczonych, aby podjąć zatrudnienie u konkretnego pracodawcy. Aby kwalifikować się do uzyskania wizy, musisz wykazać się tytułem licencjata, tytułem równoważnym lub wyższym w dziedzinie, w której zatwierdzono zatrudnienie. 

  • Wizy H-2 przeznaczone są dla pracowników wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych, udających się do pracy tymczasowej lub sezonowej do Stanów Zjednoczonych w zawodzie, na który istnieje w USA zwiększone zapotrzebowanie. 

  • Wizy H-3 przeznaczone są dla osób udających się do Stanów Zjednoczonych na staż, zorganizowany przez pracodawcę w dziedzinie innej niż uzyskane wykształcenie lub szkolenie. 

  • Wizy H-4 przeznaczone są dla małżonków i dzieci w stanie wolnym poniżej 21 roku życia zamierzających towarzyszyć lub dołączyć w USA do posiadaczy wiz H-1B, H-2, lub H-3. 

Zatrudnienie powinno być uprzednio zatwierdzone przez Urząd Imigracyjny (USCIS) na podstawie petycji złożonej na formularzu I-129H przez pracodawcę z USA. Koszt wydania wizy typu H wynosi 190 dolarów.

Wniosek wizowy dotyczący wiz pracowniczych wypełnia się online. Konieczne jest uiszczenie opłaty i przedstawienie wszystkich wymaganych dokumentów. Kolejno – niezbędne jest, aby odwiedzić konsulat USA (ostateczną decyzję o przyznaniu wizy lub odmowie podejmuje Konsul Stanów Zjednoczonych). Jest to więc proces znacznie bardziej rozbudowany niż w przypadku wnioskowania o ESTA.

Wiza do USA na studia

Chcąc kontynuować naukę lub rozpocząć studia w USA, musisz uzyskać zezwolenie na pobyt dla studentów. Istnieją trzy główne typy wiz studenckich w USA, o które można ubiegać się w ambasadach i konsulatach USA.

Warto wiedzieć

Koszt złożenia wniosku o wizę studencką – niezależnie od typu – wynosi 160$.

Wizy studenckie są najczęściej wieloletnie, a okres ich ważności odpowiada co najmniej przewidywanemu okresowi studiów. Wyjątkiem są kilkumiesięczne międzynarodowe wymiany naukowe, w których otrzymuje się dokumenty jedynie na kilka miesięcy. Aby jednak ubiegać się o taki rodzaj wizy, musisz posiadać odpowiednie dokumenty wysłane uprzednio przez amerykańską uczelnię. 

Rodzaje wiz studenckich: 

  • Wiza F-1 - najpopularniejszy rodzaj wizy studenckiej. Przyznawana uczniom lub studentom, którzy albo sami pokrywają koszty swojej edukacji, albo mogą poświadczyć odpowiednie finansowanie ze źródeł prywatnych i instytucji edukacyjnych.

  • Wiza M-1 - starać się o nią mogą np. studenci dwuletnich szkół technicznych lub zawodowych, a także Ci, którzy podjęli praktykę zawodową. 

  • Wiza J-1 - przeznaczona dla studentów, którzy otrzymali środki na studia od fundacji rządowych (np. stypendium Fulbrighta) i prywatnych albo biorą udział w międzynarodowych wymianach naukowych lub kursach językowych. Tę wizę powinni posiadać również studenci uczestniczący w wakacyjnym programie Summer Work Travel Progra lub innych podobnych programach wymiany.

Starając się o przyznanie wizy do USA na studia, pamiętaj również o konieczności przygotowania odpowiednich dokumentów:

  • Ważny paszport.

  • Formularz elektronicznego wniosku o wizę nieimigracyjną (DS-160).

  • Potwierdzenie opłaty za rozpatrzenie wniosku o wizę nieimigracyjną (160 dolarów).

  • Jedno zdjęcie o wymiarach jedno zdjęcie 2” x 2” (51 mm x 51 mm). Zdjęcie powinno być wykonane w ciągu ostatniego pół roku.

  • Zatwierdzony formularz I-20.

Proces ubiegania się o wizę studencką przebiega co do zasady tak jak w przypadku wizy pracowniczej. Konieczne jest złożenie wniosku, przygotowanie niezbędnych dokumentów, uiszczenie opłaty i spotkanie z konsulem.

Podstawą bezpiecznej i udanej podróży do Stanów Zjednoczonych jest odpowiednio wczesne i dokładne przygotowanie niezbędnych dokumentów, a także ubezpieczenie turystyczne dopasowane do ciebie i twoich potrzeb. Troska o te aspekty pozwoli Ci w pełni cieszyć się wyjazdem, minimalizując ryzyko nieprzewidzianych problemów.

Co warto wiedzieć?

  1. Obecnie obywatele Polski nie potrzebują wizy amerykańskiej, aby odwiedzić USA.

  2. Aby jednak wyjechać na teren USA, musisz uzyskać zezwolenie wjazdu w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization [ESTA]) – w ramach programu ruchu bezwizowego.

  3. Jadąc do USA w celach zarobkowych lub na studia – musisz starać się o wizę. 

  4. Wybierając się do USA, zadbaj koniecznie o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne – koszty leczenia są tam jednymi z najwyższych na świecie.

  5. Koszt polisy turystycznej do USA nie jest wysoki – szczególnie w porównaniu z kosztami leczenia za granicą. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wizę do USA

  1. Czy Polacy muszą mieć wizy do USA?

    Aktualnie Polacy podróżujący do USA na okres do 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych nie potrzebują wizy. Konieczne jest jednak zezwolenie na wyjazdu w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA - Electronic System for Travel Authorization)

  2. Ile kosztuje ESTA do USA?

    Opłata za złożenie wniosku ESTA wynosi 21 dolarów amerykańskich.

  3. Czy trudno dostać wizę do USA?

    Proces uzyskania wizy do USA jest wieloetapowy, ale jeśli przygotujesz odpowiednio wcześniej dokumenty, nie powinny pojawić się problemy podczas procedury. Problem z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku mogą mieć m.in.: osoby bezrobotne, osoby samotne, nieposiadające rodziny, osoby karane oraz osoby, które będąc kiedyś w USA przekroczyły termin dozwolonego pobytu. 

  4. Czy Polacy muszą mieć wizę do USA?

    Nie. Od 2019 r. wiza do USA nie jest konieczna. Niezbędne jest jednak zezwolenie ESTA, jako że Polska jest obecnie objęta programem ruchu bezwizowego. Dzięki elektronicznemu systemowi autoryzacji podróży uzyskiwanie zezwolenia na wjazd do USA stało się prostsze i znacznie szybsze.

  5. Czy ubezpieczenie jest obowiązkowe do USA

    Nie jest ono obowiązkowe, ale Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zakup ubezpieczenia turystycznego. Odpowiednia polisa zapewni Ci ochronę na wypadek problematycznej sytuacji oraz zwrot kosztów leczenia, jeśli pojawi się sytuacja, w której trzeba będzie skorzystać z usługi medycznej. Koszt polisy turystycznej nie jest drogi, szczególnie jeśli porównasz go z opłatami za wizytę lekarską, czy hospitalizację w USA. 

  6. Czy do USA potrzebna jest wiza 2024?

    Nie. Obywatele Polski nie potrzebują wizy, muszą jednak złożyć wniosek w ramach programu ESTA.

  7. Ile kosztuje wiza do Stanów?

    Tradycyjna wiza amerykańska to obecnie koszt 185 dolarów.

  8. Ile czeka się na ESTA?

    Czas oczekiwania na wizę ESTA wynosi od kilku minut do 12 godzin od zgłoszenia. W niektórych przypadkach może się przedłużyć do 72 godzin.

  9. Co jest lepsze ESTA czy wiza?

    To zależy. Uzyskanie ESTA jest szybsze i tańsze, jednak pozwala na odwiedzenie USA w celach turystycznych lub biznesowych na okres do 90 dni. Do otrzymania wizy tradycyjnej niezbędna jest natomiast wizyta w konsulacie USA, a sama wiza jest droższa, ale – jest ważna dłużej. W niektórych przypadkach (praca, studia) wiza odpowiedniego rodzaju nadal jest konieczna. Zależy to więc od potrzeb podróżującego i celów jego wyjazdu.