Niektóre kraje świata nie należą do bezpiecznych – wojny, aktywność organizacji terrorystycznych czy niestabilna sytuacja polityczna sprawiają, że turyści nie mogą czuć się tam pewnie. Podróże do takich miejsc, w trosce o bezpieczeństwo obywateli, odradza także polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
- Najbardziej niebezpieczne kraje – jak powstała lista?
- Kraje oznaczone stopniem numer 1 – zachowaj zwykłą ostrożność
- Kraje oznaczone stopniem numer 2 – zachowaj szczególną ostrożność
- Kraje oznaczone stopniem numer 3 – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne
- Kraje oznaczone stopniem numer 4 – MSZ odradza wszelkie podróże
- Najniebezpieczniejsze kraje a Global Peace Index 2025
- Działania wojenne w XXI w. – w których krajach toczy się wojna?
- Ubezpieczenie turystyczne a ostrzeżenia MSZ
- Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na bezpieczne wakacje?
Dokąd lepiej nie jechać, aby nie narażać się na niepotrzebne trudności? Prezentujemy listę krajów, do których podróże są odradzane, wymagają zachowania szczególnej ostrożności lub rozważenia, czy podróż na pewno jest konieczna.
Najbardziej niebezpieczne kraje – jak powstała lista?
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie internetowej prezentuje czterostopniową skalę dotyczącą poziomu bezpieczeństwa w krajach całego świata. Dzięki skali otrzymujemy informacje o potencjalnych zagrożeniach.
Jeden kraj, w zależności od konkretnych regionów, może być zaklasyfikowany do kilku stopni według skali. O tym, jak zaklasyfikowany jest kraj i jego poszczególne regiony, dowiadujemy się przechodząc na podstronę danego kraju – w sekcji "bezpieczeństwo".
Wspomniana skala prezentuje się następująco:
2. Zachowaj szczególną ostrożność – poziom zagrożenia w tych krajach jest wyższy niż w Polsce.
3. MSZ odradza podróże, które nie są konieczne – poziom zagrożenia w tych krajach jest znacznie wyższy niż w Polsce. MSZ informuje, że w ocenie instytucji podróże konieczne to wyjazdy w celach zawodowych, pilnych sprawach rodzinnych itp. – z tej kategorii wyłączone są cele turystyczne. Podkreśla również, że ostatecznie to podróżnik decyduje, czy wybierze się do krajów z tej kategorii, czy nie.
4. MSZ odradza wszelkie podróże – najwyższy poziom zagrożenia. MSZ odradza wszelkie podróże, w tym w celach zawodowych i pilnych sprawach rodzinnych.
Ostrzeżenia te mają charakter informacyjny i według MSZ nie mogą być podstawą do wnoszenia roszczeń. Ich celem jest wyłącznie jak najlepsze przygotowanie podróżujących do wyjazdu i przestrzeganie ich przed niepożądanymi konsekwencjami.
Uwaga!
Kraje oznaczone stopniem numer 1 – zachowaj zwykłą ostrożność
Podróżujący do krajów bądź regionów, w których obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia nie muszą się obawiać. Ostrzeżenia tego typu wydawane przez MSZ mają za zadanie informować turystów, by zwrócili uwagę na jakąś konkretną kwestię, np. częste kradzieże czy protesty rządowe.
Aktualnie, tym stopniem zagrożenia oznaczone są m.in. kraje takie jak:
- Brazylia – MSZ zaleca zachowanie ostrożności podczas podróży na terenie całego kraju, za wyjątkiem regionów oznaczonych stopniem nr 2.
- Cypr - na całym terytorium Republiki Cypryjskiej zaleca się zwykłą ostrożność. Zachowanie szczególnej ostrożności jest rekomendowane podczas podróży do tzw. Tureckiej Republiki Północnego Cypru.
- Grecja – w związku z utrzymującym się zagrożeniem zamachami terrorystycznymi na świecie, należy zachować ostrożność w miejscach publicznych.
- Gruzja – zwykła ostrożność zalecana jest na całym terytorium, poza regionami oznaczonymi stopniem numer 4 (MSZ odradza wszelkie podróże do terytoriów okupowanych Abchazji i Regionu Cchinwali).
- Meksyk- MSZ zaleca zachowanie zwykłej ostrożności, podróżując do stanów Campech i Jukatan. Pozostałe stany oznaczone są jako stopień 2. lub 3.
- Maroko – na terytorium Królestwa Marokańskiego zachowaj zwykłą ostrożność.
- Turcja – na terytorium Turcji, w tym w popularnych regionach turystycznych MSZ zaleca zachowanie zwykłej ostrożności, za wyjątkiem regionów oznaczonych stopniem nr 3 lub 4.
- Republika Zielonego Przylądka – MSZ zaleca zachowanie ostrożności podczas podróży na terenie całego kraju, za wyjątkiem regionów oznaczonych stopniem nr 2.
- Zambia – MSZ zaleca podróżującym do Zambii zachowanie szczególnej ostrożności z powodu panującej epidemii cholery.
Kraje oznaczone stopniem numer 2 – zachowaj szczególną ostrożność
MSZ nie zaleca podróży do krajów, na terenie których utrzymuje się drugi stopień zagrożenia. Niestabilna sytuacja polityczna lub społeczna czy ryzyko wystąpienia ataków terrorystycznych stanowi zagrożenie dla turystów.
Algieria – podróżując do stolicy kraju, Algieru, zachowaj zwykłą ostrożność; pozostałe regiony kraju oznaczono stopniem numer 3 i 4.
Angola - poza terenami, do których podróże są odradzane, szczególną ostrożność trzeba zachować w związku z podwyższonym poziomem przestępczości pospolitej, a także wysokim ryzykiem sanitarno-epidemiologicznym. Może dochodzić do napadów z bronią w ręku i kradzieży. W kraju mogą występować zaminowane tereny.
Arabia Saudyjska - tereny poza obszarami oznaczonymi jako nr 4 zagrożenia (szczególnie Prowincja Wschodnia). Możliwe ataki z użyciem dronów i rakiet.
Arabia Saudyjska – szczególna ostrożność wskazana jest poza obszarami oznaczonymi jako stopnień nr 4 zagrożenia (szczególnie Prowincja Wschodnia). Możliwe ataki z użyciem dronów i rakiet.
Armenia – szczególna ostrożność zalecana jest na terytorium całego kraju, poza regionami oznaczonymi stopniem numer 3 i 4.
Belgia – zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności ze względu na zagrożenie terrorystyczne. 17 października 2023 r. władze belgijskie podniosły poziom zagrożenia terrorystycznego na terenie całego kraju z 2 na 3. Dodatkowo – 16 stycznia br. Królestwo Belgii wdrożyło poziom ostrożności oznaczony kodem pomarańczowym związanym z istotnym wzrostem infekcji i zachorowań na choroby układu oddechowego.
Belize – MSZ zaleca podróżującym do Belize zachowanie szczególnej ostrożności.
Benin – zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności na całym terytorium kraju, poza regionami oznaczonymi stopniem 3. i 4.
Brazylia – ze względu na zagrożenie przestępczością pospolitą MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w dużych miastach oraz ośrodkach turystycznych, a w szczególności w: São Paulo, Rio de Janeiro, Salvador, Fortaleza, Manaus, Kurytyba, Recife, Porto Alegre, Natal, Florianopolis, Vitória, Foz de Iguaçu oraz na plażach, w okolicach atrakcji turystycznych, w pobliżu hoteli, dyskotek, punktów gastronomicznych, klubów nocnych, banków i bankomatów oraz przystanków autobusowych.
Cypr – MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży do tzw. Tureckiej Republiki Cypru Północnego.
Dominikana – MSZ zaleca podróżującym do Dominikany zachowanie szczególnej ostrożności.
Dżibuti – szczególna ostrożność zalecana jest na terytorium całego kraju, poza regionami oznaczonymi stopniem numer 4.
Egipt – zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności na całym terytorium kraju, poza regionami oznaczonymi stopniem 3. i 4.
Erytrea – szczególna ostrożność zalecana jest na terenie całego kraju, poza regionami oznaczonymi stopniem numer 3 i 4.
Etiopia – szczególna ostrożność zalecana jest na terenie całego kraju, poza regionami oznaczonymi stopniem numer 3 i 4.
Filipiny – szczególna ostrożność zalecana jest na terenie całego kraju, poza regionami oznaczonymi stopniem numer 3 i 4.
Francja – zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności ze względu na zagrożenie terrorystyczne. Na całym terytorium kraju obowiązuje najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego zgodnie z rządowym planem "Vigipirate". Według władz francuskich istnieje wysokie ryzyko zamachu.
Gambia – ze względu na wysoki poziom drobnej przestępczości oraz przemiany po kryzysie politycznym i interwencji zbrojnej, która miała miejsce w 2017 r., MSZ rekomenduje zachowanie szczególnej ostrożności na całym terenie kraju.
Ghana – MSZ zaleca podróżującym do Ghany zachowanie szczególnej ostrożności.
Gujana – szczególna ostrożność zalecana jest na terytorium całego kraju poza regionami oznaczonymi stopniem numer 3.
Gwatemala – MSZ zaleca podróżującym do Gwatemali zachowanie szczególnej ostrożności.
Gwinea Bissau – MSZ sugeruje zachowanie szczególnej ostrożności na całym terenie Gwinei Bissau, za wyjątkiem regionów oznaczonym stopniem nr 3.
Gwinea Równikowa – MSZ zaleca podróżującym do Gwinei Równikowej zachowanie szczególnej ostrożności.
Indie – szczególna ostrożność zalecana jest na całym terytorium kraju, poza regionami oznaczonym stopniem numer 3, z uwagi na zagrożenie terrorystyczne.
Indonezja – szczególna ostrożność zalecana jest na całym terenie kraju poza regionami oznaczonymi stopniem numer 3.
Jordania – w związku z widocznym wzrostem napięcia w Jordańskim Królestwie Haszymidzkim związanym z wydarzeniami w Strefie Gazy MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności oraz unikanie wszelkich zgromadzeń i demonstracji politycznych, które odbywają się regularnie na terenie całego kraju.
Kambodża – MSZ zaleca podróżującym do Kambodży zachowanie szczególnej ostrożności.
Kamerun – szczególna ostrożność zalecana jest na całym terenie kraju poza regionami oznaczonymi stopniem numer 3 i 4.
Kirgistan – szczególna ostrożność zalecana jest na całym terenie kraju poza regionami oznaczonymi stopniem numer 3.
Kosowo – szczególna ostrożność zalecana jest na całym terenie kraju poza regionami oznaczonymi stopniem numer 3.
Kostaryka – MSZ zaleca podróżującym po Kostaryce zachowanie szczególnej ostrożności.
Liberia – MSZ zaleca podróżującym po Liberii zachowanie szczególnej ostrożności.
Malediwy – z uwagi na zagrożenie terrorystyczne, MSZ zaleca szczególną ostrożność osobom przebywającym na Malediwach.
Malezja – szczególna ostrożność zalecana jest na całym terytorium całego kraju poza obszarami oznaczonymi stopniem numer 3.
Meksyk – MSZ zaleca szczególną ostrożność podczas podróży do Aguascalientes, Baja California Sur, Chiapas, Hidalgo, Miasto Meksyk, Nayarit, Nuevo León, Oaxaca, Puebla, Querétaro, Quintana Roo, San Luis Potosí, Tabasco, Tlaxcala, Veracruz.
Mołdawia – szczególna ostrożność zalecana jest na terytorium całego kraju poza obszarami oznaczonymi stopniem numer 3.
Mozambik – szczególna ostrożność zalecana jest na całym terytorium całego kraju poza obszarami oznaczonymi stopniem numer 3.
Nigeria – szczególna ostrożność zalecana jest na całym terenie kraju poza regionami oznaczonymi stopniem numer 3 i 4.
Panama – szczególna ostrożność zalecana jest na całym terenie kraju poza regionami oznaczonymi stopniem numer 3 i 4.
Papua-Nowa Gwinea – szczególna ostrożność zalecana jest na całym terytorium kraju, poza terenami oznaczonymi stopniem numer 3.
Paragwaj – zaleca się zachowanie ostrożności, zwłaszcza podczas pobytów w większych ośrodkach miejskich.
Peru – szczególna ostrożność zalecana jest na całym terytorium kraju, poza terenami oznaczonymi stopniem numer 3.
Republika Południowej Afryki – MSZ zaleca podróżującym do Republiki Południowej Afryki zachowanie szczególnej ostrożności.
Republika Zielonego Przylądka – MSZ rekomenduje zachowanie szczególnej ostrożności na wyspie Santiago, szczególnie w stolicy, parku narodowym Serra Malagueta i mieście Tarrafal, oraz wyspie São Vincente, szczególnie między miejscowościami Mindelo i Salamansa.
Rwanda – szczególna ostrożność zalecana jest na całym terytorium kraju, poza terenami oznaczonymi stopniem numer 3 i 4.
Salwador – MSZ zaleca podróżującym do Salwadoru zachowanie szczególnej ostrożności.
Senegal – szczególna ostrożność zalecana jest na całym terytorium kraju, poza terenami oznaczonymi stopniem numer 3 i 4.
Sierra Leone – MSZ zaleca podróżującym do Sierra Leone zachowanie szczególnej ostrożności.
SriLanka – MSZ zaleca szczególną ostrożność osobom przebywającym na Sri Lance z uwagi na niestabilną sytuację bezpieczeństwa.
Tadżykistan – na całym terytorium MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, poza regionem oznaczonym stopniem nr 3.
Tajlandia – na całym terytorium Tajlandii, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, poza regionami oznaczonymi stopniem nr 3.
Tanzania – szczególna ostrożność zalecana jest na całym terytorium kraju, poza terenami oznaczonymi stopniem numer 3.
Tunezja – MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności na terytorium całego kraju, za wyjątkiem obszarów oznaczonych jako stopień nr 3.
Wenezuela – MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności przez zorganizowane wyjazdy grupowe do popularnych ośrodków turystycznych na wyspie Margarita; nie dot. to pozostałych obszarów kraju oznaczonych jako stopień nr 4.
Wybrzeże Kości Słoniowej – szczególna ostrożność zalecana jest na całym terytorium kraju, poza terenami oznaczonymi stopniem numer 3.
Zimbabwe – MSZ zaleca podróżującym do Zimbabwe zachowanie szczególnej ostrożności.
Kraje oznaczone stopniem numer 3 – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne
O ile w przypadku zagrożenia na poziomie 2 MSZ nie zalecał wyjazdu, tak w przypadku stopnia 3 podróż jest stanowczo i pod każdym względem odradzana – zwłaszcza, gdy nie jest konieczna (np. cele typowo turystyczne).
Algieria – poza stolicą i obszarami oznaczonymi nr 4, występuje wysokie zagrożenie terrorystyczne i niestabilna sytuacja bezpieczeństwa.
Angola – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do prowincji Kabinda (wyłączając stolicę prowincji – Kabinda), w szczególności na tereny bezpośrednio graniczące z Republiką Konga i Demokratyczną Republiką Konga. MSZ odradza także podróże, które nie są konieczne do prowincji Lunda Norte i Lunda Sul.
Armenia – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne, do prowincji Tawusz (na wschód od tras M-4, M-16 na odcinku: m. Iczewan – m. Nojemberian – m. Ajrum, w tym m. Berd) oraz prowincji Ararat, na zachód i południe od odcinka trasy M2 wiodącego z m. Ararat w kierunku m. Areni (obszar strefy nadgranicznej z Nachiczewaniem), podróż z Erywania do m. Areni zalecana przez m. Wedi.
Bangladesz – w związku z trwającymi protestami i zagrożeniem bezpieczeństwa w stolicy kraju i poza nią, MSZ odradza podróże, które nie są konieczne. Osobom, które są na miejscu w Bangladeszu, zaleca się unikanie miejsc publicznych, pozostawanie w bezpiecznym miejscu i stosowanie się do zaleceń władz lokalnych.
Benin – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do strefy przygranicznej z Nigerią na północ od miasta Parakou.
Boliwia – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne na całe terytorium Boliwii – ze szczególnym uwzględnieniem Santa Cruz de la Sierra, La Paz i Cochabamby ze względu na liczne antyrządowe protesty.
Burkina Faso – MSZ odradza wszelkie podróże, które nie są konieczne do stolicy kraju Wagadugu (zagrożenie zamachami terrorystycznymi, porwania; dot. to również pozostałego terytorium kraju, poza rejonami oznaczonymi stopniem numer 4.
Burundi – MSZ odradza wszelkie podróże, które nie są konieczne, na całe terytorium kraju poza obszarami oznaczonymi stopniem numer 4 z uwagi na napiętą sytuację polityczną.
Egipt – jak podaje MSZ, odradza się podróże, które nie są konieczne do: strefy pustynnej na wschód od Doliny Nilu pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel).
Ekwador – W związku z wprowadzeniem 9.01.2024 stanu wyjątkowego na terytorium całego kraju, MSZ odradza podróży do Ekwadoru, które nie są konieczne.
Etiopia – MSZ odradza wszelkie podróże, które nie są konieczne, na całego kraju, poza regionami oznaczonymi stopniem numer 4 lub nr 2.
Filipiny – odradza się podróże, które nie są konieczne do części wyspy Mindanao i do miasta Davao.
Gabon – w związku z napiętą sytuacją polityczną i zagrożeniem bezpieczeństwa MSZ odradza niekonieczne podróże do Gabonu.
Gujana – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do regionu Esequibo.
Gwinea Bissau – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne na tereny przygraniczne z Senegalem (regionem Casamance).
Honduras – MSZ odradza podróże do Hondurasu, które nie są konieczne.
Indie – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir (poza regionem Ladakh).
Indonezja – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do prowincji Papua.
Irak – MSZ odradza podróże, które nie są koniecznie, do prowincji Irbil, Dohuk, Sulejman, Halabdża.
Izrael – MSZ odradza wszelkie podróże, które nie są konieczne, na całego kraju, poza regionami oznaczonymi stopniem numer 4.
Jamajka – MSZ odradza podróże na Jamajkę, które nie są konieczne.
Kamerun – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do: departamentów Vina i Djerem w regionie Adamawa oraz departamentów w regionach Nord-Ouest i Sud-Ouest, które nie przylegają do granicy z Nigerią.
Kenia – MSZ odradza wszelkie podróże, które nie są konieczne, na całego kraju, poza regionami oznaczonymi stopniem numer 4.
Kirgistan – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne, do obwodu batkeńskiego oraz w rejony pogranicza kirgisko-tadżyckiego.
Kolumbia – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do regionów: Arauca, Cauca (z wyjątkiem Popayán), Chocó (z wyjątkiem Nuquí), Norte de Santander, w szczególności do regionu Catatumbo, Caquetá, region Urabá, Putumayo, Magdalena Medio, port Buenaventura, Nariño, Vichada, Vaupés; pozostałe regiony kraju oznaczono stopniem nr 2 lub nr 4.
Kosowo – MSZ odradza wszelkie podróże, które nie są konieczne do regionu Mitrowica w Kosowie (gminy Leposaviqit/Leposavić, Mitrovicës/Mitrovica, Skënderajit/Srbica, Vushtrrisë/Vučitrn, Zubin Potokut/Zubin Potok, Zveçanit/Zvečani); pozostałe regiony kraju oznaczono stopniem nr 2.
Madagaskar – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne po całym terytorium Madagaskaru.
Malezja – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne na wschodnie wybrzeże stanu Sabah (Borneo), w tym na leżące tam wysepki oraz w okolice miast Sandakan, Lahad Datu, Semporna i Tawau.
Mauretania – MSZ odradza wszelkie podróże, które nie są konieczne po całym terytorium Mauretanii.
Meksyk – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do stanów: Baja California, w szczególności pas przygraniczny z USA (oprócz plaż i kurortów), Chiapas, Chihuahua, w szczególności pas przygraniczny z USA (oprócz pociągu El Chepe – między stanami Chihuahua i Sinaloa), Coahuila, w szczególności pas przygraniczny z USA (oprócz miasta Saltillo, Colima, Durango, Guanajuato, w szczególności miasta Irapuato, Salamanca i Celaya (oprócz miasta Guanajuato i miejscowości turystycznych jak San Miguel de Allende, Dolores Hidalgo i Mineral de Pozos), Guerrero, w szczególności obszary wiejskie, górskie i pustynne (oprócz Ixtapa-Zihautanejo i Taxco), Jalisco, w szczególności obszary wiejskie i małe miejscowości (oprócz Guadalajary, miejscowości nad jeziorem Chapala i miasta Tequila), Meksyk (stan), w szczególności północne i wschodnie przedmieścia Miasta Meksyk (oprócz miejsc popularnych wśród turystów), Michoacán (oprócz miast Morelia, Pátzcuaro, Lázaro Cardenas oraz rezerwatów motyli), Morelos (oprócz miejscowości turystycznych jak Tepoztlan, Oaxtepec, Xochitepec i Tequesquitengo), Sinaloa, w szczególności obszary wiejskie i górskie (oprócz miasta Mazatlán), Sonora, w szczególności pas przygraniczny z USA oraz obszary wiejskie, górskie i pustynne (oprócz miasta Hermosillo i Guaymas/San Carlos), Tamaulipas, w szczególności pas przygraniczny z USA, Zacatecas.
Mołdawia – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do niekontrolowanego przez rząd w Kiszyniowie naddniestrzańskiego regionu Republiki Mołdawii (tzw. Republika Naddniestrzańska).
Mozambik – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne, do prowincji Cabo Delgado oraz wysp przybrzeżnych na północy Mozambiku.
Nigeria – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do stanów: Federalne Terytorium Stołeczne, w tym miasto Abudża; północny wschód: Bauchi; północny zachód: Jigawa, Kaduna, Kano, Katsina, Kebbi, Sokoto, Zamfara; centrum (Middle Belt): Kogi; południowy wschód: Abia, Anambra, Enugu, Imo; południe: Bayelsa, Rivers i Delta (dot. dużych miast, w tym stolic stanów: Yenagoa, Port Harcourt i Asaba); Edo.
Nikaragua – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne ze względu na niestabilną sytuację polityczną.
Pakistan – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne na całe terytorium kraju poza regionami oznaczonymi stopniem 4.
Palestyna – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne na okupowane terytoria (Zachodni Brzeg Jordanu); poza regionami oznaczonymi stopniem numer 4.
Panama – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne w rejony prowincji Darien oraz do miasta Colon (duża przestępczość).
Papua Nowa Gwinea - MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do prowincji Hela i Southern Highlands (obowiązuje tam stan wyjątkowy i wysoki poziom przestępczości).
Peru – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne, na obszar graniczny z Ekwadorem w związku z wprowadzeniem 9.01.2024 stanu wyjątkowego na północy kraju oraz narastającym konfliktem wewnętrznym.
Republika Środkowoafrykańska – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do centralnych dzielnic stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, Bangi.
Senegal – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do regionu Casamance, szczególnie na tereny przygraniczne z Gambią i Gwineą-Bissau oraz na wschodnie obszary Casamance. Mogą tam mieć miejsce działania sił zbrojnych, dochodzić może do aktów przemocy, w tym napadów na turystów.
Tadżykistan – odradzane są podróże do rejonu Farkhor w obwodzie Chaltońskim, w Tadżykistanie.
Tajlandia – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne, do południowych prowincji: Pattani, Yala, Narathiwat, Songkhla.
Tanzania – MSZ odradza podróże do południowo-wschodniej części Zjednoczonej Republiki Tanzanii przy granicy z Mozambikiem, w szczególności w pasie do 20 km od granicy w regionie Mtwara. Od października 2017 r. w północnej prowincji Mozambiku Cabo Delgado graniczącej z Tanzanią ugrupowania ekstremistyczne prowadzą ataki wymierzone w ludność cywilną.
Tunezja – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do regionów: Sahara i regiony pustynne przy granicy z Algierią i Libią z wyłączeniem szlaków turystycznych, tereny górzyste w środkowo-zachodniej części kraju (góry Orbata, Selloum, Semema, Chambi i Mghila).
Turcja – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne: do okręgów graniczących z Syrią: Hatay, Kilis, Gazinatep (z wyjątkiem samego miasta Gaziantep, gdzie zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności), Şanliurfa (z wyjątkiem samego miasta Şanliurfa, gdzie zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności), Mardin (z wyjątkiem samego miasta Mardin, gdzie zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności), Şırnak; a także do pozostałych okręgów ze zwiększonym ryzykiem w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego: Diyarbakır, Batman, Hakkâri, Van (z wyjątkiem samego miasta Van, gdzie zalecane zachowanie szczególnej ostrożności), oraz Ağrı.
Trynidad i Tobago – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne, do Trynidadu i Tobago.
Uganda – MSZ odradza podróże, które nie są konieczne po całym terytorium Ugandy, za wyjątkiem regionów oznaczonych stopniem nr 4.
Wybrzeże Kości Słoniowej – MSZ odradza wyjazdy do strefy przygranicznej z Liberią, w południowo-zachodniej części kraju (wysoki poziom zagrożenia bezpieczeństwa po wojnie domowej).
Kraje oznaczone stopniem numer 4 – MSZ odradza wszelkie podróże
Najwyższy poziom zagrożenia przez MSZ to stopień 4, czyli opuść natychmiast. Stanowczo odradza się podróże do kraju oznaczonego tym alertem, a osoby które w nich przebywają nawołuje się do natychmiastowego ich opuszczenia. Są to regiony niebezpieczne, zdestabilizowane, przebywając w nich turyści narażają się na śmierć.
Afganistan – MSZ odradza wszelkie podróże do Afganistanu, w tym do stolicy, Kabulu. Obywatele polscy przebywający w Afganistanie powinni go niezwłocznie opuścić.
Algieria – MSZ odradza wszelkie podróże do obszarów na południe od linii wyznaczonej przez miejscowości: Beni Abbas-Adrar-El-Borma oraz terenów przy granicach z Libią, Mali, Marokiem, Mauretanią, Nigrem i Tunezją. Pozostałe regiony oznaczono stopniem nr 2 lub nr 3.
Arabia Saudyjska – MSZ odradza wszelkie podróże na pogranicze saudyjsko-jemeńskie (Prowincje Dżizan, Nadżran, Asir) z uwagi na trwający w Jemenie konflikt zbrojny; odradza również podróże w rejony przygraniczne z Irakiem (Północna Prowincja Graniczna).
Armenia – MSZ odradza wszelkie podróże do: prowincji Sjunik, strefy nadgranicznej prowincji Gegharkunik (na południe od trasy M-11 na odcinku: m. Martuni – m. Wardenis oraz wschodniego wybrzeża jez. Sewan, w tym na odcinku trasy M-14: m. Wardenis – m. Cowagjuch) oraz strefy nadgranicznej prowincji Wajoc Dzor (w tym trasy H42, H43 oraz m. Dżermuk).
Azerbejdżan – odradzane są podróże do do Górskiego Karabachu (Nagornyy Karabakh) i sąsiadujących regionów: Kəlbəcər, Laçın, Qubadlı, Zəngilan, Cəbrayıl, Fizuli, Ağdam oraz terenów pogranicza azerbejdżańsko-armeńskiego (zagrożenie niewybuchami i niewypałami).
Benin – MSZ odradza wszelkie podróże do Parku Narodowego Parc du W i przyległych mu obszarów łowieckich Meêkrou i Djona (na pograniczu z Nigrem i Burkiną Faso), Parku Narodowego Pendjari oraz całej północnej części Beninu w związku z zagrożeniem terrorystycznym, szczególnie w kontekście aktywności dżihadystów w sąsiednim Burkina Faso.
Białoruś–ze względu na wzrost napięcia, wydarzenia wojenne w regionie, a także powtarzające się przypadki aresztowań obywateli polskich, MSZ odradza obywatelom polskim wszelkie podróże do Republiki Białorusi.
Burkina Faso – MSZ odradza wszystkie podróże do regionów Sahel, Nord, Centre-Nord; prowincji Koulpelogo w regionie Centre-Est; części regionów Boucle du Mouhoun i Hauts-Bassins na północny wschód od rzeki Wolta Czarna do granicy z Mali; części regionu Cascades na wschód od rzeki Komoe do granicy z Mali i Wybrzeżem Kości Słoniowej.
Burundi – MSZ odradza wszystkie podróże do Citiboke i Bubanza, w szczególności wzdłuż granicy z Demokratyczną Republiką Konga i Rwandą; płn. część prowincji Kayanza; północno-wschodnia część prowincji Bujumbura Rural, wzdłuż granicy z DRK; Parki Narodowe Kibira i Ruvubu.
Czad – MSZ odradza wszelkich podróży na całe terytorium Czadu ze względu na niestabilną sytuację bezpieczeństwa w kraju.
Demokratyczna Republika Konga – MSZ odradza wszelkie podróże do następujących prowincji Demokratycznej Republiki Konga: Kasai, Kasai-Central, Kasai-Oriental, Nord-Ubangi, Sud-Ubangi, Bas-Uele, Haut-Uele, Ituri, Nord Kivu, Sud Kivu, Maniema, Tanganyika, północna część Haut-Lomami. MSZ czasowo odradza wszelkie podróże również w pozostałe rejony kraju, w tym do stołecznej Kinszasy.
Dżibuti – MSZ odradza wszelkie podróże na pogranicze Dżibuti z Somalią i z Erytreą. W ostatnich latach dochodziło do starć granicznych pomiędzy Dżibuti a Erytreą. Sytuacja pomiędzy oboma państwami pozostaje napięta.
Egipt – MSZ odradza wszelkie podróże do gubernatorstwa Synaju Północnego oraz na obszary znajdujące się przy granicy z Libią i Sudanem, w tym do tzw. trójkąta Halaib (południowo-wschodniego rejonu przy granicy z Sudanem). Pozostałe regiony oznaczono stopniem nr 2 lub nr 3.
Erytrea – MSZ odradza wszelkie podróże na pogranicze Erytrei z Etiopią i Dżibuti. MSZ odradza wszelkie podróże także na pogranicze Erytrei z Sudanem, gdzie operować mogą uzbrojone grupy.
Etiopia – odradza się wszelkie podróże do całych regionów: Benishangul-Gumuz, Gambela, Tigraj; regionu Somali, z wyłączeniem miasta Jijiga i jego najbliższych okolic; w regionie Afar: pasa 50 km od granicy regionu Tigraj; w regionie Amhara: stref North Wollo, Wag Hemra, pasa 100 km od granicy regionu Tigraj (w tym miast Gonder i Lalibela oraz gór Semien); w regionie Oromia: stref Borena, East Wellega, Guji, Horo Guduru Wellega, Kelam Wellega, West Wellega; terenów przygranicznych w całym kraju, tj. 50 km od granicy w głąb kraju. Pozostałe regiony oznaczono stopniem nr 2 lub nr 3.
Filipiny – MSZ odradza wszelkie podróże: do południowo-zachodniej części wyspy Mindanao, na Archipelag Sulu, do południowego obszaru Morza Sulu. Pozostałe regiony oznaczono stopniem nr 2 lub nr 3.
Gruzja – MSZ odradza wszelkie próby wjazdu do Gruzji z terytorium Federacji Rosyjskiej, przez tereny separatystycznej Abchazji i Regionu Cchinwali (Osetia Południowa). Odradza się także przekraczanie linii administracyjnych separatystycznych terytoriów z obszarów kontrolowanych przez władze gruzińskie.
Gwinea – MSZ odradza wszelkie podróże do Republiki Gwinei.
Haiti – MSZ odradza wszelkie podróże do Haiti.
Irak – MSZ odradza podróże do prowincji: Anbar, Babil, Bagdad, Basra, Dhi Qar, Diyala, Karbala, Kirkuk, Maysan, Muthanna, Nadżaf, Niniwa, Qadisija, Salahaddin, Wasit.
Iran – MSZ odradza wszelkie podróże do Iranu w związku z możliwością eskalacji konfliktu na linii Iran-Izrael oraz wystąpienia działań zbrojnych.
Izrael – MSZ odradza wszelkie podróże do: obszaru przylegającego do Strefy Gazy, strefy przygranicznej z Libanem i Syrią, obszaru przylegającego do Zachodniego Brzegu Jordanu.
Jemen – MSZ stanowczo odradza wszystkie podróże do Jemenu, w tym na wyspę Sokotra. Obywatele polscy, przebywający w Jemenie powinni niezwłocznie opuścić kraj.
Kamerun – odradzane są podróże do: regionu Extreme-Nord; regionu Nord; wszystkich departamentów wzdłuż granicy z Republiką Środkowoafrykańską; wszystkich departamentów wzdłuż granicy z Nigerią.
Kenia – MSZ odradza podróże na pogranicze Kenii z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym do hrabstwa Lamu (włączając w to wyspy archipelagu Lamu). Pozostałe regiony oznaczono stopniem nr 3.
Kolumbia – MSZ odradza wszelkie podróże na tereny przy granicach z Brazylią, Ekwadorem, Panamą, Peru i Wenezuelą. Pozostałe regiony oznaczono stopniem nr 2 lub 3.
Korea Północna (KRLD) – odradzane są wszelkie podróże do Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (Korei Północnej, KRLD).
Liban – w związku z utrzymującym się napięciem na Bliskim Wschodzie MSZ odradza wszelkie podróże do Libanu.
Libia – MSZ odradza wszystkie podróże do Libii w związku z wysoce nieprzewidywalną sytuacją bezpieczeństwa i możliwością jej destabilizacji.
Mali – MSZ odradza wszelkie podróże do Mali, w tym do stolicy kraju, Bamako.
Mjanma – MSZ odradza wszelkie podróże do Mjanmy w związku z trwającym konfliktem zbrojnym oraz niestabilną sytuacją społeczno-polityczną.
Niger – MSZ odradza wszelkie podróże na całym terytorium Nigru.
Pakistan – MSZ odradza wszelkie podróże w rejony Bajaur, Mohmand, Khyber, Orakzai, Kurram, Północny Waziristan i Południowy Waziristan w prowincji Chajber Pasztunchwa; w rejony Charsadda, Kohat, Tank, Bannu, Lakki, Dera Ismail Khan, Swat, Buner i Lower Dir w Chajber Pasztunchwa; do miasta Peszawar; na odcinku autostrady N45 na północ od obwodnicy wokół miasta Mardan do skraju dystryktu Chitral ; do prowincji Beludżystan, z wyłączeniem południowego wybrzeża Beludżystanu (rejon na południe od trasy N10 i fragment trasy N25, który rozciąga się od skrzyżowania tras N10/N25 do granicy prowincji Beludżystan i Sindh, oraz miasto portowe Gwadar); na odcinek autostrady N35 (autostrada Karakorum) pomiędzy obwodnicą Mansehra a węzłem N15/N35 Chilas; w promieniu 20 km od Linii Kontroli. Pozostałe regiony oznaczono stopniem nr 3.
Palestyna – MSZ odradza wszelkie podróże do Strefy Gazy, gdzie prowadzone są działania zbrojne oraz Jerozolimy. Pozostałe regiony oznaczono stopniem nr 3.
Peru – MSZ odradza podróże na tereny przy granicy z Kolumbią i do regionu VRAE.
Republika Środkowoafrykańska – MSZ odradza wszelkie podróże na terytoriom RŚA, za wyjątkiem centralnych dzielnic stolicyRepubliki Środkowoafrykańskiej, Bangi, oznaczonych stopniem nr 3.
Rosja – MSZodradza wszelkie podróże do Rosji w związku z wojną na Ukrainie oraz uznaniem Polski przez władze Rosyjskiej Federacji za państwo nieprzyjazne.
Senegal – MSZ apeluje o rezygnację z podróży, które nie są konieczne na pogranicze z Mali i Mauretanią, ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa.
Somalia – MSZ odradza wszelkie podróże do Somalii, w tym do stolicy, Mogadiszu.
Sudan – MSZ odradza wszelkie podróże do Sudanu.
Sudan Południowy – MSZ odradza podróże do Sudanu Południowego, w tym także do stolicy - Dżuby.
Syria – MSZ odradza wszelkie podróże do Syrii ze względu na utrzymującą się niestabilną sytuację bezpieczeństwa w Syrii i całym regionie, a także odnotowywane regularnie przypadki arbitralnych aresztowań cudzoziemców, w tym także obywateli polskich.
Turcja – MSZ odradza wszelkie podróże do 30 km strefy przygranicznej z Syrią w okręgach: Hatay, Kilis, Gazinatep, Şanliurfa, Mardin, Şırnak.
Uganda – MSZ odradza wszelkie podróże do regionów przy granicy Ugandy z Demokratyczną Republiką Kongo oraz Sudanem Południowym.
Ukraina – w związku z działaniami zbrojnymi na Ukrainie MSZ odradza wszelkie podróże na Ukrainę. Obywatele polscy, którzy przebywają na Ukrainie, powinni natychmiast opuścić jej terytorium.
Wenezuela – MSZ odradza wszelkie do Wenezueli, za wyjątkiem zorganizowanych wyjazdów grupowych na wyspę Margarita.
Najniebezpieczniejsze kraje a Global Peace Index 2025
Global Peace Index (GPI) to coroczny ranking opracowywany przez Institute for Economics & Peace. Wskazuje on najbardziej niebezpieczne kraje świata. Ocenie poddaje poziom bezpieczeństwa w aż 163 państwach.
Warto wiedzieć
Według najnowszego Global Peace Index (z 2024 r.) świat stał się mniej bezpieczny, a sytuacja w wielu krajach się pogorszyła. Autorzy tego rankingu za najbardziej niebezpieczne państwa uważają:
Jemen – od 2015 r. kraj pogrążony w wojnie domowej, co doprowadziło do katastrofy humanitarnej.
Sudan – niestabilność polityczna i konflikty zbrojne.
Sudan Południowy – ciągłe konflikty wewnętrzne i brak stabilności politycznej.
Afganistan – wieloletnie konflikty i obecność grup terrorystycznych.
Ukraina – konflikt zbrojny.
Co ciekawe, to nie jedyny tego typu raport. Podobne opracowanie to np. światowa "Mapa Ryzyka" opracowana przez "International SOS". Ono również klasyfikuje kraje pod względem bezpieczeństwa. Uwzględnia różne czynniki, w tym m.in. terroryzm, wojny, klęski żywiołowe i różnego typu niepokoje.
Ocenia kraje w pięciu kategoriach ryzyka: od nieznacznego do ekstremalnego. Według tej mapy do najbardziej niebezpiecznych krajów na świecie zaliczamy Syrię, Afganistan, Libię, Jemen i Republikę Środkowoafrykańską.
Poznaj najbezpieczniejsze kraje świata według Mapy Ryzyka 2025
Działania wojenne w XXI w. – w których krajach toczy się wojna?
W XXI wieku na świecie toczy się wiele konfliktów zbrojnych, w niemal każdej części kuli ziemskiej. Poniżej przegląd najważniejszych z nich:
Europa:
Ukraina: Od 2014 roku trwa konflikt na wschodzie kraju, który eskalował w 2022 roku po pełnoskalowej inwazji Rosji. Walki koncentrują się głównie w regionach Donbasu i na południu Ukrainy.
Azja:
Afganistan: Po przejęciu władzy przez talibów w 2021 r. kraj boryka się z atakami ze strony Państwa Islamskiego oraz kryzysem humanitarnym.
Syria: Od 2011 roku trwa wojna domowa. Mimo zmniejszenia intensywności, wciąż prowadzi do sporadycznych starć między siłami rządowymi a grupami rebelianckimi.
Jemen: Od 2014 roku w kraju trwa wojna domowa między siłami rządowymi a rebeliantami Huti. Doprowadziło to do poważnej katastrofy humanitarnej.
Afryka:
Etiopia: Konflikt w regionie Tigraj, który rozpoczął się w 2020 roku, spowodował śmierć tysięcy osób. Pomimo zawarcia rozejmu, sytuacja pozostaje niestabilna.
Sudan: Od kwietnia 2023 r. trwa konflikt między siłami zbrojnymi a paramilitarnymi. Doprowadził on do śmierci tysięcy ludzi i masowych przesiedleń.
Sahel: W krajach takich jak Mali, Burkina Faso czy Niger nasilają się działania zbrojne prowadzone przez grupy islamistyczne. Destabilizują one region i powodują kryzysy humanitarne.
Bliski Wschód:
Izrael i Palestyna: Napięcia między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy prowadzą do regularnych eskalacji.
Według Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych liczba konfliktów zbrojnych na świecie wzrosła – obecnie aktywne są ok. 183 konflikty.
Ubezpieczenie turystyczne a ostrzeżenia MSZ
Niektóre firmy ubezpieczeniowe informują, że z ochrony w ramach polisy turystycznej wyłączone są kraje, do których MSZ nie zaleca wyjazdów. Przed zakupem ubezpieczenia należy więc sprawdzić, czy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia nie ma informacji o takim wyłączeniu.
Przykładowo AXA Assistance bierze pod uwagę wszystkie ostrzeżenia wydawane przez polskie MSZ, jak również przez Światową Organizację Zdrowia, a Ergo Ubezpieczenia nie ubezpiecza wyjazdów do krajów, na terenie których obowiązuje 4 stopień zagrożenia.
Zdecydowana większość ubezpieczycieli nie obejmuje ochroną także zdarzeń, do których doszło na skutek ataków terrorystycznych, działań zbrojnych, konfliktów, zamieszek czy protestów. Ubezpieczyciele biorą też pod uwagę zagrożenia medyczne. Warto mieć tego świadomość, planując podróż do rejonów, w których tego typu incydenty występują.
Nie każda atrakcja turystyczna jest warta zobaczenia kosztem naszego zdrowia i życia. Lepiej więc zaplanować podróż do krajów bezpieczniejszych, gdzie stopień zagrożenia jest niski i gdzie możemy w razie kłopotów liczyć na pomoc polskiego konsulatu oraz ubezpieczyciela.
Naszym okiem
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych
Najważniejsze będą sumy gwarantowane i ogólny zakres ubezpieczenia. Warto pamiętać, że poza oczywistym ubezpieczeniem kosztów leczenia w razie choroby, kompleksowa polisa powinna zapewniać również wypłatę pieniędzy w razie kwarantanny lub izolacji. Przydatnym elementem będzie także pokrycie kosztów transportu do kraju oraz pobytu opiekuna z powodu zachorowania dziecka.
Uwaga!
Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na bezpieczne wakacje?
Wielu turystów zastanawia się, czy mając kartę EKUZ – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego – warto dodatkowo dokupować polisę. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej. Karta ma wiele ograniczeń i nie zapewnia pełnej ochrony podczas podróży zagranicznych.
Dlaczego? EKUZ refunduje jedynie podstawowe świadczenia medyczne w placówkach publicznych krajów UE oraz EFTA. Nie pokrywa kosztów leczenia w prywatnych klinikach, transportu medycznego do Polski, akcji ratunkowych czy poszukiwawczych. W wielu krajach pacjenci zobowiązani są również do uiszczenia części kosztów leczenia.
Kartę EKUZ warto więc traktować jako uzupełnienie, a nie alternatywę dla kompleksowego ubezpieczenia turystycznego.
Wypowiedź eksperta
Co powinna zawierać dobra polisa na bezpieczne wakacje? Najważniejsze elementy polisy ubezpieczeniowej na wyjazd za granicę:
Koszty leczenia – dzięki nim w razie chorób czy wypadków wymagających interwencji medycznej koszty poniesie ubezpieczyciel.
Koszty transportu – zarówno medycznego na terenie kraju, w którym pomoc będzie potrzebna, jak i powrotnego do Polski, gdy poszkodowana osoba nie będzie w stanie wrócić samodzielnie.
Assistance – to pierwsza pomoc i podstawowe wsparcie w razie wypadku lub innego nieszczęścia, w postaci usług takich jak np. pomoc prawna, wsparcie tłumacza, organizacja transportu powrotnego, czy przyjazd osoby bliskiej do opieki nad poszkodowanym.
OC – uchroni przed finansowymi konsekwencjami wypadków, do których dojdzie z naszej winy i w wyniku których ucierpią osoby trzecie lub ich mienie.
NNW– ochroni nas samych, gdy po wypadku lub chorobie będziemy wymagali dalszego leczenia bądź rehabilitacji.
Ubezpieczenie bagażu – zwłaszcza gdy przewozimy ze sobą wartościowy sprzęt elektroniczny lub sportowy.
Polisę można dopasować do swoich potrzeb, uzupełniając ją o praktyczne dodatki. Do najczęściej wybieranych rozszerzeń należą:
Klauzula sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka – standardowe ubezpieczenie zwykle nie obejmuje wypadków podczas uprawiania sportów uznawanych za niebezpieczne, takich jak narciarstwo, wspinaczka, nurkowanie, rafting czy kitesurfing. Jeśli planujesz aktywny wypoczynek, koniecznie dokup odpowiednią klauzulę rozszerzającą ochronę.
Ubezpieczenie sprzętu sportowego – to ubezpieczenie dla osób podróżujących z własnym, często kosztownym sprzętem sportowym, jak narty, snowboard, rower czy sprzęt do nurkowania. Polisa pokrywa koszty naprawy lub zakupu nowego sprzętu w przypadku jego uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży.
Klauzula alkoholowa – standardowe polisy często wyłączają odpowiedzialność ubezpieczyciela za zdarzenia, które nastąpiły pod wpływem alkoholu. Rozszerzenie o klauzulę alkoholową zapewnia ochronę również w takich przypadkach.
Ubezpieczenie od chorób przewlekłych – jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, standardowa polisa nie pokryje kosztów leczenia związanych z jej zaostrzeniem. Rozszerzenie o tę klauzulę jest niezbędne dla osób z takimi schorzeniami jak cukrzyca, nadciśnienie, astma czy choroby serca.
Klauzula ochrony na wypadek aktów terroryzmu i działań wojennych – takie rozszerzenie oferują niektórzy ubezpieczyciele. Podróżując do regionów o podwyższonym ryzyku takich zdarzeń, warto rozważyć dodatkową ochronę. Takie rozszerzenie obejmuje zazwyczaj koszty leczenia oraz assistance. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczyciele mogą wprowadzać ograniczenia terytorialne dla tej ochrony lub wyłączać ją w przypadku podróży do krajów, gdzie MSZ zdecydowanie odradza wyjazdy.
Uwaga!
Poniżej kilka propozycji z naszego kalkulatora.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
![]() | Koszty leczenia 80 000 zł | Ratownictwo 50 000 zł | Bagaż - | 44,00 zł 2 os. / 7 dni |
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19 | ||||
![]() | Koszty leczenia 80 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | 58,52 zł 2 os. / 7 dni |
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19 | ||||
![]() | Koszty leczenia 40 000 eur | Ratownictwo 5 000 eur | Bagaż 500 eur | 81,00 zł 2 os. / 7 dni |
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 | ||||
![]() | Koszty leczenia 600 000 zł | Ratownictwo 600 000 zł | Bagaż 3 000 zł | 124,46 zł 2 os. / 7 dni |
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 |
W naszym kalkulatorze można znaleźć różne warianty ochrony i dopasować je pod kątem kierunku i charakteru podróży. Wybrane ubezpieczenie zakupi się online, szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Dokument polisy zostanie wysłany na podany adres mailowy. Wystarczy go wydrukować lub zapisać.
Co warto wiedzieć?
Przed wyjazdem zagranicznym sprawdź ostrzeżenia MSZ.
W 2025 roku najniebezpieczniejszymi krajami pozostają Jemen, Sudan, Afganistan, Syria i Ukraina.
Karta EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego – pokrywa tylko podstawowe świadczenia w publicznych placówkach.
Wyjeżdżając za granicę, koniecznie zaopatrz się w dobrą polisę turystyczną.
Polisa turystyczna powinna zawierać co najmniej koszty leczenia, transport, NNW, OC i Assistance.
Najczęściej zadawane pytania
Gdzie nie planować wakacji w 2025 r.?
W 2025 r. lepiej nie planować wyjazdów do krajów takich jak: Afganistan, Syria, Jemen, Sudan Południowy, Demokratyczna Republika Konga, Somalia, Irak, Libia, Republika Środkowoafrykańska i Ukraina (zwłaszcza wschodnie regiony).
Gdzie można wyjechać na bezpieczne wakacje w 2025 roku?
Bezpieczne wakacje w 2025 r. można spędzić w wielu krajach nie tylko w Europie, ale i na świecie. Do najbezpieczniejszych krajów należą m.in. Islandia, Dania, Norwegia, Nowa Zelandia, Kanada, Szwajcaria, Japonia, Singapur, a także wiele innych kierunków.
Gdzie szukać pomocy w razie problemów za granicą?
Wszelkich niezbędnych informacji w nagłych wypadkach można szukać w polskich placówkach zagranicznych. W pierwszym momencie – jeśli dojdzie do nieszczęścia – warto jednak skorzystać z ubezpieczenia, które oferuje między innymi pakiet assistance, czyli praktycznie całodobowe wsparcie w nagłych problemach.
W czym pomoże ubezpieczenie turystyczne?
Ubezpieczenie turystyczne na zagraniczny wyjazd zapewni pierwsze wsparcie w nagłych sytuacjach. Otrzymamy między innymi wsparcie w ramach programu assistance, zwrot kosztów leczenia (także w przypadku zachorowania na COVID-19, w tym pokrycia kosztów kwarantanny), pomoc OC i NNW w razie wypadku, a także ubezpieczenie bagażu, na wypadek jego uszkodzenia, kradzieży, lub opóźnienia.
Jaki kraj jest najbardziej niebezpieczny?
Według Global Peace Index najbardziej niebezpiecznym krajem świata jest Jemen. Wiele niebezpiecznych krajów znajduje się też w Afryce Subsaharyjskiej.
Jaki jest najbezpieczniejszy kraj na Ziemi?
Według najnowszych rankingów najbezpieczniejszym krajem na świecie jest Islandia.
Jaki jest najmniej bezpieczny kraj na świecie?
Najmniej bezpieczny kraj na świecie to Jemen.
Gdzie jest największa przestępczość na świecie?
W czołówce miast z największą przestępczością plasują się wenezuelskie Caracas oraz Karaczi w Pakistanie.