Choroby czy wypadki mogą nas dopaść zawsze i wszędzie – nawet w czasie wymarzonych wakacji czy podróży służbowej za granicę. Koszty leczenia poza Polską mogą zaboleć nas dodatkowo – po wystawieniu rachunku za udzieloną nam pomoc. Na wypadek takiej sytuacji warto mieć EKUZ i ubezpieczenie turystyczne.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego gwarantuje nam możliwość skorzystania z bezpłatnej opieki medycznej za granicą. Niestety działa tylko w niektórych krajach i nie refunduje wszystkich usług. Podpowiadamy, na co można liczyć mając EKUZ i dlaczego warto mieć też ubezpieczenie turystyczne.

Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) - co to takiego?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument potwierdzający, że posiadamy prawo di świadczeń zdrowotnych na terenie Polski.

Dzięki temu w krajach należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) mamy prawo do bezpłatnego skorzystania z opieki medycznej, czyli w Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.

Za niektóre świadczenia, które w Polsce są bezpłatne, za granicą musisz zapłacić. Dlatego sprawdź, jakie zasady obowiązują w poszczególnych krajach.

www.nfz.gov.pl

Prawo do wyrobienia EKUZ (w placówce NFZ lub online) mają wszystkie osoby ubezpieczone (np. pracujące, na emeryturze), ale też osoby nieubezpieczone, które mają prawo do bezpłatnego leczenia (np. dzieci do lat 18 ubezpieczone przez rodziców czy dziadków, kobiety w ciąży).

Uwaga!

Z EKUZ możemy skorzystać tylko w państwowych placówkach. W prywatnych szpitalach, klinikach czy przychodniach karta nie będzie uznana.

EKUZ w pigułce - jak i gdzie wyrobić? Najważniejsze informacje

Czym jest EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który potwierdza prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w innym kraju UE/EFTA na takich samych warunkach jak obywatele tego kraju.

Kto może otrzymać kartę?

Każda osoba ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) w Polsce i osoby posiadające prawo do bezpłatnej opieki medycznej.

Gdzie wyrobić EKUZ?

Wniosek o EKUZ możesz złożyć w oddziale NFZ, internetowo przez ePUAP lub pocztą.

Jakie dokumenty są potrzebne do wydanie karty?

Wypełniony wniosek, dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport), dowód ubezpieczenia zdrowotnego (np. ZUS RMUA, legitymacja emeryta/rencisty).

Czas oczekiwania na EKUZ

Zazwyczaj do kilku dni roboczych, w zależności od sposobu złożenia wniosku. Wyrabiając kartę w NFZ czasem można otrzymać ją od ręki.

Okres ważności karty

Od 42 dni do 20 lat.

Gdzie EKUZ jest ważny?

EKUZ jest ważna w krajach Unii Europejskiej (UE), Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), a także w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Co obejmuje karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala korzystać z opieki medycznej na takich samych zasadach jak obywatele kraju, w którym się przebywa. Oznacza to, że bezpłatne będą te usługi, które są refundowane.

EKUZ zapewnia wsparcie tylko w przypadku niezbędnego i nieplanowanego leczenia. O tym, czy dane usługi są niezbędne do ratowania zdrowia i życia decyduje lekarza przyjmujący pacjenta. Leczenie w ramach karty musi tez być realizowane w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa.

Zwykle wśród takich usług możemy wymienić:

  • podstawowe badania, niezbędne z medycznego punktu widzenia,

  • wizyty u lekarza pierwszego kontaktu,

  • pomoc w razie nagłego zachorowania, np. zatrucia, gorączki, złamań, zawału itp.,

  • leczenie urazów,

  • leczenie powypadkowe.

Każdy kraj ma swoje zasady w tym zakresie. Może więc okazać się, że jakaś usługa w innym państwie bezpłatna, np. standardowa wizyta lekarska lub badanie RTG jest refundowana przez Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego tylko częściowo i wymaga dopłaty ze strony pacjenta.

Przykład

Pani Joanna podczas wakacji spędzanych w Dubrowniku źle się poczuła. Konieczna była konsultacja kardiologiczna. W Chorwacji pacjent pokrywa 20% kosztów takiej specjalistycznej wizyty. Pani Joanna mimo tego, że miała ze sobą EKUZ musiała zapłacić 100 euro. Z ubezpieczeniem turystycznym nie musiała by się martwić o dodatkowe koszty. Zostałby one opłacone w ramach polisy.

Czego karta EKUZ nie refunduje?

Każde państwo należące do UE i EFTA ma własne regulacje dotyczące refundowanych usług medycznych. Przed podróżą do danego kraju możesz sprawdzić, jakie świadczenia przysługują Ci w ramach karty EKUZ, a za co będziesz musiał dodatkowo zapłacić.

Najczęściej EKUZ nie pokrywa:

  • kosztów akcji ratunkowych w krajach,

  • transportu powrotnego do Polski,

  • leczenia w placówkach prywatnych,

  • leczenia stomatologicznego,

  • planowanych zabiegów,

  • zabiegów niekoniecznych,

  • transportu zwłok.

Przykład

Pan Marcin był na nartach w Austrii. Podczas zjeżdżania ze stoku miał wypadek. Konieczna była pomoc ratowników oraz transport mężczyzny helikopterem do szpitala. Służby za akcję ratowniczą wystawiały rachunek w wysokości 5 000 euro. Mimo tego, że pan Marcin miał kartę EKUZ, to nie zrefundowała ona tej usługi. Mężczyzna musiał opłacić koszty ratownictwa z własnej kieszeni.

Zalety EKUZ

  • Dostęp do opieki zdrowotnej - w krajach Unii Europejskiej (UE), Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) oraz w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Karta EKUZ uprawnia do korzystania z pomocy medycznej na tych samych zasadach co obywatele danego kraju.

  • Bezpieczeństwo podczas podróży - posiadanie EKUZ zapewnia poczucie bezpieczeństwa podczas podróży, ponieważ w razie nagłej potrzeby medycznej można skorzystać z opieki zdrowotnej bez dodatkowych formalności.

  • Łatwość uzyskania - proces uzyskania karty jest prosty i nie wymaga wielu formalności. Można to zrobić osobiście w oddziałach NFZ, online przez skrzynkę podawczą ePUAP lub pocztą.

  • Brak dodatkowych kosztów - EKUZ jest wydawana bezpłatnie, co oznacza, że nie ma dodatkowych kosztów związanych z jej uzyskaniem.

Wady EKUZ

  • Ograniczenia zakresu świadczeń - EKUZ nie pokrywa wszystkich kosztów związanych z opieką zdrowotną.

  • Brak wsparcia poza UE/EFTA - EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów opieki zdrowotnej poza krajami UE/EFTA, Wielką Brytanią i Irlandią Północną, co oznacza konieczność posiadania dodatkowego ubezpieczenia podróżnego podczas podróży do innych krajów.

  • Możliwe koszty własne - w niektórych krajach mogą obowiązywać opłaty z kieszeni pacjenta (np. za wizytę u lekarza, leki), które nie są refundowane przez EKUZ.

Dowiedz się więcej o EKUZ

Ubezpieczenie turystyczne - czym się różni od EKUZ?

Ubezpieczenie turystyczne to dodatkowa ochrona, którą każdy wyjeżdżający za granicę może dokupić indywidualnie. Może być ważne nie tylko w krajach UE i EFTA, ale na całym świecie – to Ty wskazujesz, dokąd się wybierasz.

W ramach kosztów leczenia i ratownictwa można liczyć na to, że towarzystwo pokryje wszystkie nierefundowane usługi medyczne do wysokości sumy ubezpieczenia. Możesz więc liczyć między innymi na:

  • opłacenie wizyt, także specjalistycznych,

  • organizację pobytu w szpitalu

  • pokrycie kosztów leczenia,

  • sfinansowanie akcji ratunkowych,

  • refundację zakup leków,

  • organizację transportu powrotnego do kraju,

  • transport zwłok w razie śmierci.

Poza tym polisa podróżna zapewnia szereg dodatkowych usług. Ubezpieczenie NNWgwarantuje wypłatę odszkodowania w razie uszczerbku na zdrowiu na skutek nieszczęśliwego wypadku.

W ramach Assistancemożesz liczyć na zorganizowanie przyjazdu bliskich do szpitala, zapewnienie opieki dla dzieci, jeśli były z Tobą w podróży, a Ty trafiłeś do szpitala, a także na pomoc prawną, wsparcie tłumacza czy informacyjne.

Ubezpieczenie OC w życiu cywilnym zagwarantuje odszkodowanie, jeśli Ty lub Twoje dzieci czy zwierzęta wyrządzą szkody innym osobom. Ochrona bagażu zapewni rekompensatę w razie kradzieży czy zniszczenia Twoich rzeczy.


To Ty sam decydujesz, co ma zawierać polisa na podróż, jak długo będzie ważna i jaki rodzaj ochrony zapewni. Dopasowujesz sumy gwarantowane i poszczególne elementy ochrony. W niektórych krajach ubezpieczenie turystyczne może być wymagane - przy wjeździe lub uzyskaniu wizy.

Co wybrać - EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

Przede wszystkim to zależy od tego, dokąd podróżujesz. Jeśli wybierasz się w podróż do jednego z krajów należących do Unii Europejskiej, EFTA albo do Wielkiej Brytanii czy Irlandii Północnej, to warto wyrobić kartę EKUZ. Tym bardziej, że jest to łatwe, szybkie i nic nie kosztuje.

Koniecznie jednak dodatkowo zabierz ze sobą również polisę podróżną. Taki pakiet zapewni Ci optymalną ochronę. Z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz liczyć na podstawową opiekę medyczną w ramach publicznej służby zdrowia. Ubezpieczenie zaś pokryje nierefundowane koszty leczenia i zapewni wsparcie w razie nieszczęśliwych wypadków, kradzieży czy innym kłopotów w czasie pobytu za granicą.

Co zapewnia ubezpieczenie podróżne?

W podstawowym zakresie ubezpieczenia turystycznego można liczyć przede wszystkim na:

  • koszty leczenia, w tym również w prywatnych placówkach medycznych,

  • NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków).

Wypowiedź eksperta

W przypadku podróży do krajów europejskich suma gwarantowana kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 30 000 euro. Jeśli wyjeżdżasz poza Europę, taka kwota musi wynosić co najmniej 50 000 euro. Najlepiej dopasować ją jednak do kierunku podróży. Są kraje słynące w bardzo wysokich kosztów leczenia, jak Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia czy Australia. Tam ubezpieczenie kosztów leczenia powinno opiewać na możliwe najwyższą kwotę.
Patrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychPatrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Poza tym zadbaj, by polisa turystyczna zapewniała także:

Każde ubezpieczenie można też dodatkowo rozbudować. Obecnie standardem jest ochrona od zdarzeń pod wpływem alkoholu i wsparcie w razie zachorowania na COVID-19. Jeśli jednak pryzmujesz jakieś leki na stałe i jesteś pod opieką lekarza, to sprawdź, czy polisa zapewnia wsparcie dla chorych przewlekle.

Dodatkowe rozszerzenie ochrony jest wymagane także w przypadku uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Każde towarzystwo indywidualnie definiuje, jakie dyscypliny są zaliczane do takich aktywności. Możesz to sprawdzić w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) lub szczegółach produktu.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na podróż za granicę?

Najlepiej skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Takie narzędzie pomoże w kilka minut porównać kilkanaście różnych ofert i dopasować ochronę pod kątem swoich potrzeb, dodatkowych wymogów, kierunku i charakteru wyjazdu, a także możliwości finansowych.

Nie zawsze najtańsze ubezpieczenie będzie najlepsze. Sprawdź dokładnie, co zapewnia i jakie sumy gwarantowane są oferowane. Dopasuje je do kierunku wyjazdu. Jeśli potrzebujesz dodatkowych rozszerzeń, zaznacz to na etapie kalkulacji. Po wypełnieniu krótkiego formularza (musisz poinformować nas dokąd jedziesz, z kim, na jak długo i w jakim celu) otrzymasz gotowe pakiety.

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
44,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
81,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wakacje zagraniczne
mtu24.pl
44,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
81,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Spośród nich wybierz ten najbardziej Ci odpowiadający. Możesz go zakupić online. Uzupełniasz najważniejsze informacje i składkę opłacasz online (za pomocą karty kredytowej, debetowej, szybkich płatności internetowych lub BLIK-a). Dokumenty ubezpieczenia (polisa w formacie PDF, OWU) zostaną przesłane na podany przez Ciebie adres mailowy. SMS-em otrzymasz hasło oraz numer polisy.

Możesz wydrukować polisę lub zapisać ją na telefonie. W razie potrzeby będziesz mieć ją pod ręką. Dodatkowo pomocy możesz szukać w centrum alarmowym/informacyjnym towarzystwa ubezpieczeniowego, które działa 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu.

Ubezpieczenie znajdziesz już od około 4 zł dziennie. Tak jak mówiliśmy – nie kieruj się jednak tylko ceną. Dopasuj ochronę do siebie. Dzięki temu twoja podróż będzie bezpieczna, a w razie jakichkolwiek trudnych sytuacji, będziesz mógł liczyć na sprawną i szybką pomoc.

Co warto wiedzieć?

  1. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawiania do bezpłatnego korzystania z pomocy medycznej w krajach Unii Europejskiej, EFTA oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

  2. EKUZ nie refunduje jednak wszystkich usług medycznych. Za niektóre z nich, np. transport powrotny do kraju czy wizyty u specjalistów trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

  3. Dlatego oprócz karty w podróż zagraniczną warto zabrać też ubezpieczenie turystyczne, które pokryje te koszty leczenia.

  4. Poza tym polisa zapewnia też dodatkowe wsparcie w razie nieszczęśliwych wypadków, kradzież czy innych problemów za granicą, którego nie ma na karcie EKUZ.

  5. Takie ubezpieczenie turystyczne można mieć już od około 4 zł za dzień.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy potrzebuję EKUZ, jeśli mam ubezpieczenie turystyczne?

    Tak, warto mieć EKUZ nawet jeśli masz ubezpieczenie turystyczne. EKUZ zapewnia dostęp do publicznej opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak obywatele kraju, w którym przebywasz, natomiast ubezpieczenie turystyczne może pokrywać koszty leczenia w prywatnych placówkach, transportu medycznego do kraju oraz dodatkowe usługi.

  2. Czym się różni EKUZ od ubezpieczenia?

    EKUZ zapewnia dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w krajach UE/EFTA, podczas gdy ubezpieczenie turystyczne oferuje szeroki zakres ochrony, w tym leczenie w prywatnych placówkach, transport medyczny do kraju, ubezpieczenie od utraty bagażu i odpowiedzialność cywilną.

  3. Czy wystarczy ubezpieczenie bez EKUZ?

    Dobre ubezpieczenie turystyczne może wystarczyć, ale posiadanie EKUZ dodatkowo zabezpiecza dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w krajach UE/EFTA na zasadach obywateli tych krajów. EKUZ i ubezpieczenie turystyczne wzajemnie się uzupełniają.

  4. Na co nie działa EKUZ?

    EKUZ nie obejmuje kosztów transportu medycznego do kraju, leczenia w prywatnych placówkach, ani usług ratowniczych. Ponadto, nie pokrywa kosztów świadczeń, które nie są objęte publicznym systemem zdrowotnym kraju, w którym przebywasz.

  5. Czy karta EKUZ coś daje?

    Tak, karta EKUZ zapewnia dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w krajach UE/EFTA na takich samych zasadach jak obywatele tych krajów. Jest przydatna w nagłych przypadkach i pomaga uniknąć wysokich kosztów leczenia.