Planujesz podróż własnym autem poza granice Polski? Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę to podstawa bezpiecznej i bezstresowej jazdy. Sprawdź, jakie polisy warto mieć, co musisz wiedzieć o Zielonej Karcie i dlaczego samo OC może nie wystarczyć.
Podróżowanie samochodem po Europie daje przede wszystkim swobodę – możesz samodzielnie zaplanować trasę, zatrzymać się w wybranych przez Ciebie urokliwych miejscach i cieszyć się elastycznością planu wycieczki. Wraz z tym komfortem pojawia się jednak odpowiedzialność. W razie wypadku, awarii czy kradzieży pojazdu za granicą musisz liczyć się z kosztami, które mogą poważnie nadszarpnąć Twój budżet. Dlatego tak ważne jest odpowiednie ubezpieczenie samochodu na wyjazd zagraniczny – dopasowane do celu, czasu podróży i Twoich indywidualnych potrzeb.
Czy polskie OC działa za granicą?
Tak, polisa OC wykupiona w Polsce działa za granicą, ale nie w każdym kraju. Na podstawie porozumień międzynarodowych obowiązuje ona we wszystkich państwach Unii Europejskiej oraz - zgodnie z Porozumieniem Wielostronnym – na terytoriach za które odpowiadają Biura / Sygnatariusze Porozumienia, m.in. w Liechtensteinie, Monako, San Marino.
Jeśli spowodujesz kolizję lub wypadek drogowy w jednym z państw, które honorują polskie OC, Twoje ubezpieczenie samochodu pokryje szkody wyrządzone osobom trzecim – zarówno w mieniu (np. za zniszczony samochód), jak i na zdrowiu (np. leczenie poszkodowanych).
Lista krajów, w których działa polskie OC w 2025 r.
- Andora, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
- Liechtenstein, Monako, San Marino, Wyspy Normandzkie (Channel Islands), Gibraltar, Wyspa Man, Wyspy Owcze (Faroe) (są to terytoria, za które zgodnie z Porozumieniem Wielostronnym, odpowiadają Biura - Sygnatariusze Porozumienia).
Uwaga!
W jakich krajach potrzebna będzie Zielona Karta lub ubezpieczenie graniczne?
Jeśli planujesz podróż samochodem poza Unię Europejską, może się okazać, że Twoje ubezpieczenie OC na wyjazd za granicę nie wystarczy. W niektórych krajach wymagany jest dodatkowy dokument – tzw. Zielona Karta, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego. To potwierdzenie, że Twój pojazd ma ważne ubezpieczenie OC zgodne z wymogami danego państwa.
Zielona Karta – gdzie jest obowiązkowa?
Zielona Karta będzie Ci potrzebna, jeśli wybierasz się do któregoś z poniższych krajów: Albania, Azerbejdżan, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Tunezja, Turcja, Ukraina.
Warto także pamiętać, że w trzech krajach, a mianowicie w Białorusi, Iranie i w Rosji obowiązuje wyłącznie ubezpieczenie graniczne – jeśli wybierasz się do jednego z tych państw, polskie OC czy Zielona Karta będą niewystarczające.
Uwaga!
Jak zdobyć Zieloną Kartę?
Zieloną Kartę wydaje towarzystwo, w którym masz wykupione ubezpieczenie samochodu. Aby ją otrzymać:
- Skontaktuj się z ubezpieczycielem (telefonicznie, mailowo lub przez formularz online),
- Podaj kraj, do którego się wybierasz i planowaną datę wyjazdu,
- Odbierz dokument (papierowy lub w wersji elektronicznej – do samodzielnego wydruku).
Większość firm ubezpieczeniowych wydaje Zieloną Kartę bezpłatnie, ale zdarzają się wyjątki. Obowiązuje wówczas symboliczna opłata (zwykle 20–30 zł).
Jak wygląda Zielona Karta?
Od 1 lipca 2021 r. Zielone Karty zmieniły wygląd i certyfikaty w kolorze zielonym zostały zastąpione dokumentami w białym kolorze.

Zmiana została podyktowana decyzją Rady Biur Systemu Zielonej Karty i miała charakter:
- Obowiązkowy i jednolity dla całego Systemu Zielonej Karty (od 1 lipca 2020 r.) - obejmował zmiany w formacie awersu certyfikatu,
- Opcjonalny (na polskim rynku wprowadzony od 1 lipca 2021 r.) - zależny od decyzji krajowych Biur Narodowych. Obejmował on:
- zmianę koloru certyfikatu z zielonego na czarno-biały,
- pozostawienie w obiegu na czas przejściowy dotychczasowego formatu (dokument ZK w starym formacie był wystawiany w Polsce do 31 grudnia 2021),
- możliwość zmian w sposobie przetwarzania i przesyłania certyfikatów.
Warto wiedzieć
Dodatkowe ubezpieczenia do OC – co warto dokupić na wyjazd za granicę?
Polskie OC to obowiązkowa podstawa, ale nie zapewni Ci ochrony Twojego auta ani pomocy w razie awarii czy utraty zdrowia po wypadku z Twojej winy. Dlatego planując podróż samochodem poza granice Polski, warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.
Najczęściej wybierane przez kierowców polisy to: autocasco (AC), assistance (ASS) i ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Każde z nich pełni inną funkcję – razem zapewniają pełną ochronę w nieprzewidzianych sytuacjach.
Ubezpieczenie autocasco (AC) na wyjazd za granicę – co musisz wiedzieć?
Polisa AC chroni Twój pojazd m.in. przed kradzieżą, wandalizmem, uszkodzeniami spowodowanymi przez Ciebie (np. szkoda parkingowa) lub niezależnymi od Ciebie (np. zderzenie z dzikim zwierzęciem, zniszczenia spowodowane gradobiciem, podczas huraganu czy pożaru).
Przykładowa sytuacja, gdy ubezpieczenie samochodu AC uratowało podróż
Marek zaparkował swój samochód pod hotelem w Zadarze. Rano okazało się, że pojazd zniknął. Na szczęście miał AC z opcją kradzieży – po zgłoszeniu szkody otrzymał odszkodowanie pokrywające wartość auta. Przykład
O czym trzeba pamiętać kupując AC na wyjazd za granicę?
Przede wszystkim upewnij się, że polisa obejmuje ochronę w krajach, do których się wybierasz. Sprawdź, czy uwzględnione są w niej ryzyka takie jak kradzież, szkoda całkowita czy zniszczenie auta przez czynniki atmosferyczne. Zwróć uwagę na udział własny w szkodzie oraz sposób likwidacji szkody – bezgotówkowy lub kosztorysowy.
Ubezpieczenie assistance na zagraniczny wyjazd – czy warto wykupić?
Ubezpieczenie assistance (ASS) zapewnia pomoc techniczną i organizacyjną dla kierowcy i pasażerów w razie kradzieży auta, awarii, wypadku oraz drobniejszych problemów, takich jak brak paliwa czy zatrzaśnięcia kluczyków w aucie.
Polisa ASS szczególnie przydaje się właśnie podczas zagranicznych wyjazdów, ponieważ w obcym państwie znacznie trudniej niż w Polsce jest zorganizować pomoc na własną rękę. Utrudnieniem często bywa bariera językowa.
Jeśli wykupisz ubezpieczenie assistance przed wyjazdem, ubezpieczyciel zapewni Ci przez całą dobę pomoc konsultantów, którzy w razie potrzeby doradzą co należy zrobić na miejscu zdarzenia oraz zorganizują odpowiednie wsparcie. Towarzystwa ubezpieczeniowe współpracują z konkretnymi partnerami na terenie danego kraju (np. zakłady naprawcze, placówki medyczne czy miejsca noclegowe). Dzięki temu, naprawa na miejscu, kierowca zastępczy, transport ubezpieczonych do hotelu czy dostarczenie paliwa jest organizowane szybko i sprawnie.
Przykładowa sytuacja, gdy ubezpieczenie assistance uratowało podróż
Anna jechała z rodziną na wakacje do Francji. W Niemczech, 200 km od celu, w jej aucie doszło do awarii skrzyni biegów. Dzięki polisie auto assistance komfort, pojazd został odholowany do najbliższego serwisu, a ubezpieczyciel zapewnił rodzinie nocleg i pojazd zastępczy. Przykład
Oczywiście, ubezpieczenie assistance przydaje się także podczas wyjazdu własnym samochodem, na terenie naszego kraju.
O czym trzeba pamiętać kupując ubezpieczenie assistance na wyjazd za granicę?
Kupując ASS sprawdź dokładnie zakres ochrony assistance, m.in. jaki jest zakres terytorialny ubezpieczenia assistance (czy ochrona samochodu obejmuje wszystkie kraje Twojej podróży). Zwróć uwagę na limity holowania, dostępność auta zastępczego, możliwość otrzymania zwrotu za złomowanie pojazdu, organizację noclegu czy transport kierowcy do kraju.
Upewnij się, że pomoc działa 24/7 i obejmuje nie tylko wypadki, ale również awarie i drobne zdarzenia, jak przebicie opony czy brak paliwa. W przypadku assistance koniecznie przeczytaj OWU, by znać warunki korzystania z pomocy i czas reakcji ubezpieczyciela.
Ubezpieczenie assistance możesz wykupić jako dodatek do OC/AC lub jako osobną polisę (krótkoterminowe assistance). W naszym kalkulatorze znajdziesz różne warianty ubezpieczenia assistance wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem pojazdu od kilkunastu firm.
Wolisz ubezpieczenie assistance tylko na wyjazd? Propozycje assistance krótkoterminowego również znajdziesz w rankomat.pl
Ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków)
NNW gwarantuje wypłatę odpowiedniego świadczenia w razie doznania uszczerbku na zdrowiu przez kierowcę i pasażerów lub ich śmierci w wyniku wypadku drogowego.
Przykładowa sytuacja, gdy ubezpieczenie NNW uratowało podróż
Przykład
Na co zwrócić uwagę kupując NNW na wyjazd za granicę?
Kupując NNW na wyjazd za granicę, sprawdź, czy polisa obejmuje zarówno kierowcę, jak i pasażerów. Zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia (powinna być jak najwyższa) oraz zakres świadczeń – np. wartość procentową odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu, limity dla kosztów leczenia, rehabilitacji, renty czy pomocy finansowej po utracie pracy. Upewnij się, że ochrona działa także poza granicami Polski.
NNW możesz wykupić jako dodatek do OC/AC lub jako osobną polisę, np. turystyczną.
Warto wiedzieć
Jak zgłosić szkodę za granicą?
Kolizja, wypadek lub awaria samochodu za granicą to stresująca sytuacja – szczególnie, gdy musisz porozumieć się z innymi osobami w obcym języku. Dlatego warto wiedzieć wcześniej, jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia za granicą i jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie. Odpowiednie działanie już na miejscu zdarzenia może przyspieszyć wypłatę odszkodowania lub przybycie pomocy technicznej.
Co zrobić, gdy dojdzie do szkody za granicą?
- Zabezpiecz miejsce zdarzenia – ustaw trójkąt ostrzegawczy, włącz światła awaryjne, zadbaj o bezpieczeństwo swoje i pasażerów.
Jeśli doszło do awarii i potrzebujesz skorzystać z pomocy drogowej z polisy ASS, od razu skontaktuj się z ubezpieczycielem.
- Po kolizji: spisz dane uczestników – zanotuj imiona, nazwiska, adresy, numery polis i rejestracje pojazdów wszystkich stron zdarzenia. Zrób zdjęcia – uszkodzeń, pojazdów, dokumentów, miejsca zdarzenia.
Uwaga!
Wypełnij wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym (opcjonalnie – jeśli na miejsce zdarzenia nie będzie wzywana policja) – najlepiej mieć ze sobą uniwersalny wzór w kilku językach.
- Po wypadku: wezwij policję / pomoc medyczną. Pamiętaj, że w takim przypadku obecność policji jest obowiązkowa.
- Skontaktuj się z ubezpieczycielem – zadzwoń na infolinię swojej firmy ubezpieczeniowej lub skorzystaj z aplikacji mobilnej. Pomoc konsultanta dostępna jest zwykle całodobowo.
- Postępuj zgodnie z instrukcją ubezpieczyciela – np. w kwestii naprawy pojazdu, transportu do Polski, wynajmu samochodu zastępczego lub wizyty w zagranicznym serwisie.
- Zachowaj dokumentację – faktury, rachunki, protokoły policyjne (jeśli interweniowała policja).
Aby nie zostać niemile zaskoczonym podczas incydentu za granicą, dokładnie przestudiuj OWU danego towarzystwa. Jednym z najważniejszych parametrów, na który musisz zwrócić uwagę, jest maksymalny czas, w którym powinieneś poinformować ubezpieczyciela o zaistnieniu szkody. W większości przypadków jest to od 24 do 72 godzin.
Zgłoszenie szkody po terminie wskazanym w OWU może skutkować odmową wypłaty odszkodowania!
Czy podróże zagraniczne wpływają na wysokość składki OC?
Przy wyliczaniu składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC niektóre zakłady ubezpieczeń biorą pod uwagę plany wyjazdowe za granicę w danym roku ochrony. Podróż poza granice Polski wiąże się bowiem ze zwiększonym ryzykiem, ze względu choćby na ceny usług obowiązujące w innych krajach. Chodzi m.in. o wyższe stawki za holowanie auta czy pokrycie kosztów naprawy pojazdu.
Naszym okiem
Katarzyna Gaweł, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych
Jedno jednak nie ulega wątpliwości – kompleksowa ochrona Twojego pojazdu może Ci się przydać w najmniej spodziewanym momencie. Jeśli planujesz wakacje za granicą, już na etapie zakupu OC rozważ także AC, ubezpieczenie assistance i NNW – z taką ochroną nic Cię nie zaskoczy!
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena roczna | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
OC | AC Mini | Assistance | NNW | 690,00 zł | |||
Dodatkowo: Ochrona AC: tylko Żywioły | |||||||
OC | AC Mini | Assistance | NNW | 898,63 zł | |||
Dodatkowo: Ochrona AC: tylko Kradzież, Żywioły, Zderzenie ze zwierzyną | |||||||
OC | AC | Assistance | NNW | 1054,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 1082,63 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 1215,71 zł | |||
Kalkulacja z 02.04.2025 r. na samochód: Toyota Aygo z 2015 r. (benzyna, pojemność silnika 998 cm3), właściciel: 45 lat, zam. Opole, brak szkód w OC i AC
Co warto wiedzieć?
- Ubezpieczenie OC wykupione w Polsce jest honorowane w większości krajów na terenie Europy, ale nie w każdym. W niektórych państwach obowiązuje Zielona Karta lub ubezpieczenie graniczne, natomiast do Białorusi, Iranu i Rosji możesz wjechać tylko z ubezpieczeniem granicznym.
- Rozszerzona ochrona samochodu może pomóc Ci uniknąć wielu konsekwencji nieprzewidzianych zdarzeń, jak np. kradzież auta za granicą, przebicie opon, uszkodzenie samochodu na skutek działania czynników niezależnych od kierowcy.
- Na terenie 8 krajów Europy zamiast ubezpieczenia OC honorowana jest Zielona Karta. Otrzymasz ją od swojego ubezpieczyciela (u którego wykupiłeś OC pojazdu) przed wyjazdem – zwróć się do niego o jej wydanie z odpowiednim wyprzedzeniem.
- W większości towarzystw Zielona Karta dostępna jest bezpłatnie, w niektórych jednak trzeba wnieść za nią dodatkową opłatę.
- Nawet jeśli tylko przejeżdżasz przez kraj, w którym obowiązuje Zielona Karta, musisz mieć ją ze sobą.
- Wykupując dodatkowe ubezpieczenie za granicę, sprawdź w OWU swojego towarzystwa, ile masz czasu na zgłoszenie ewentualnej szkody od momentu jej zajścia.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Jakiego ubezpieczenia potrzebuję, gdy wyjeżdżam za granicę własnym autem?
Przed wyjazdem sprawdź, czy w kraju docelowym honorowane jest Twoje ubezpieczenie OC. Jeśli nie, musisz wyrobić przed podróżą Zieloną Kartę lub wykupić ubezpieczenie graniczne. Poza tym warto zadbać o dodatkowe polisy, jak AC, ASS czy NNW o wybranym zakresie.
Kiedy najlepiej kupić ubezpieczenie ASS przed zagraniczną podróżą?
Jeśli zdecydujesz się na zakup dodatkowej polisy assistance tylko na czas pobytu za granicą, możesz kupić ją sprawnie i szybko online z pomocą naszego kalkulatora ASS krótkoterminowego - możesz to zrobić nawet na dzień przed planowanym wyjazdem. Chcesz zaoszczędzić na ASS? W takim razie wykup polisę wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Ubezpieczenia kupowane w pakiecie są tańsze. Poza tym, zyskasz ochronę na cały rok.
Czy moja obecna polisa OC zadziała za granicą?
Tak - w krajach, które honorują polisę OC, czyli w większości państw na terenie Europy. W 8 krajach zamiast OC honorowana jest jednak Zielona Karta, a w 3 tylko ubezpieczenie graniczne (gwarantują one identyczny zakres ochrony). Jeśli znasz swój cel podróży, zadbaj o stosowne dokumenty z odpowiednim wyprzedzeniem – Zieloną Kartę uzyskasz w większości towarzystw bezpłatnie, natomiast za ubezpieczenie graniczne musisz zapłacić. Pamiętaj, że nawet jeśli tylko będziesz przejeżdżać przez kraj, w którym zamiast OC uznaje się Zieloną Kartę, dokument będzie niezbędny.
Czy wyjeżdżając za granicę samochodem muszę mieć przy sobie polisę OC?
Poruszając się samochodem po Polsce nie masz takiego obowiązku, ponieważ wszystkie dane ubezpieczeniowe są dostępne w CEPiK. Za granicą powinieneś mieć jednak przy sobie komplet dokumentów: prawo jazdy, dowód osobisty, dowód zakupu OC / Zieloną Kartę / ubezpieczenie graniczne.
Jak najszybciej uzyskać Zieloną Kartę na wyjazd za granicę?
Wyrobienie Zielonej Karty trwa zwykle kilka tygodni, dlatego planując podróż od razu zgłoś się do swojego towarzystwa, aby zdążyć uzyskać dokument przed planowanym wyjazdem. Możesz zawnioskować o nią telefonicznie lub online. Zieloną Kartę otrzymasz pocztą, a w niektórych towarzystwach w formie elektronicznej - wówczas wystarczy wydrukować dokument na białej kartce formatu A4.
Czy auto wypożyczone za granicą ma ubezpieczenie?
Z reguły samochód z wypożyczalni posiada OC i dodatkowe ubezpieczenie samochodu AC. Warto jednak sprawdzić to dokładnie przed podpisaniem umowy wynajmu, szczególnie gdy zależy Ci na ochronie dodatkowej do OC. Jeżeli planujesz wypożyczyć samochód za granicą, warto znać skróty:
- CDW (Collision Damage Waiver) – zdejmuje z Ciebie odpowiedzialność finansową za uszkodzenia auta (z ograniczeniami),
- LDW (Loss Damage Waiver) – obejmuje kradzież pojazdu,
- Super CDW/LDW – znosi lub znacznie obniża wysokość udziału własnego.