Kamera samochodowa to urządzenie cieszące się popularnością wśród polskich kierowców. Montuje się ją głównie w celu rejestrowania ewentualnych zdarzeń drogowych – nagranie może być wykorzystane jako dowód w sprawie, gdy pojawią się jakiekolwiek wątpliwości. Warto jednak pamiętać, że nie w każdym kraju kamery samochodowe są legalne. Wybierając się w podróż za granicę, sprawdź, czy nie musisz zdemontować urządzenia w swoim samochodzie.
- Kamera samochodowa – co to takiego?
- Jak działają wideorejestratory samochodowe?
- Kamera przednia czy kamery dual?
- Kamery samochodowe – ważne parametry
- Jak wybrać kamerę dla siebie? Dodatkowe funkcje wideorejestratorów
- Kom przyda się kamera samochodowa?
- Legalność kamer samochodowych - czy zawsze można je mieć?
- Jak przygotować się do wyjazdu samochodem za granicę?
- Ile kosztują najlepsze kamery samochodowe?
Kamera samochodowa pozwala zarejestrować to, co dzieje się na drodze. W Polsce rejestrator jazdy jest legalny, a nagrany materiał jest często wykorzystywany w sądzie w sprawach o wykroczenia czy przestępstwa drogowe.
Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu
- Ceny OC w 3 minuty
- Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
- Pomoc 200 agentów
Temat kamer samochodowych jest równocześnie kontrowersyjny – problematyczna jest np. kwestia ochrony danych osób, które są uczestnikami ruchu drogowego. Na nagraniach nie trzeba zamazywać jedynie tablic rejestracyjnych, ponieważ nie są one uważane za dane osobowe, nie podlegają więc ochronie. Wątpliwości budzi też upublicznianie nagrań z kamer samochodowych oraz udostępnianie ich osobom trzecim. Takie praktyki mogą być odebrane jako naruszenie dóbr osobistych i zasad ochrony prywatności.
A co, gdy wybierasz się samochodem za granicę? Oto jak postępować z takim gadżetem w trasie poza granicami Polski.
Kamera samochodowa – co to takiego?
Kamera samochodowa to lubiany przez kierowców gadżet, który ma ułatwiać rozwiązanie wielu budzących wątpliwości sytuacji na drodze. Jednocześnie kamerka samochodowa działa odstraszająco na złodziei oraz służy też do bieżącego mierzenia prędkości.
Kamera samochodowa nazywana jest również wideorejestratorem i rejestratorem samochodowym. Wyglądem często przypomina kamerkę internetową, ale może też występować w formie lusterka wstecznego. Najnowsze modele działają również podczas postoju – gdy tylko wykryją ruch, zaczynają nagrywanie.
Tryb parkingowy pozwala udokumentować np. dewastację samochodu w miejscu parkowania
Jak działają wideorejestratory samochodowe?
Kamery samochodowe działają podobnie jak kamery ręczne. Nagrywają obraz, a następnie zapisują go na karcie pamięci w formie kilkuminutowych filmów. Cały proces odbywa się automatycznie, bez ingerencji kierowcy, który może później przejrzeć zarejestrowane obrazy.
Większość modeli nie przestaje zapisywać filmów, nawet gdy pamięć zostanie zapełniona. Kamera samochodowa zastępuje stare nagrania nowymi (jest to tzw. nagrywanie w pętli), dlatego jeśli kierowca chce ocalić filmy, powinien je sukcesywnie zgrywać lub chronić przed automatycznym skasowaniem poprzez zablokowanie.
Warto wiedzieć
Kamera przednia czy kamery dual?
Sporo kierowców wybiera kamery samochodowe montowane z przodu, nagrywające tylko to, co dzieje się na drodze przed pojazdem. Na rynku dostępne są jednak także kamery samochodowe dual, dzięki którym nagrywany jest również obraz z tyłu samochodu. Dodatkowo kamera samochodowa przód-tył może pełnić funkcję kamery cofania.
Wypowiedź eksperta
Kamery samochodowe – ważne parametry
Kierowca ma do wyboru różnego rodzaju wideorejestratory – może to być kamera przednia lub kamera tylna, ewentualnie tzw. dual. Wybierając swój model, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów:
- rozdzielczość nagrywania – im wyższa, tym lepsza jakość nagrywania; niska jakość obrazu może utrudnić odczytanie numerów rejestracyjnych;
- kąt widzenia (nagrywania) – szeroki kąt widzenia umożliwia rejestrowanie większej części drogi i otoczenia wokół pojazdu; za minimum uznaje się 120 stopni;
- pojemność pamięci;
- pojemność baterii w modelach bezprzewodowych;
- wybór długości zapisywanych filmów;
- wbudowany moduł GPS;
- stabilizacja obrazu – opcja gwarantuje lepszą jakość zapisanego obrazu;
- wbudowany mikrofon – kamera samochodowa nagrywa nie tylko obraz, ale też dźwięk.
Najlepsze wideorejestratory samochodowe oferują dodatkowo automatyczne blokowanie usuwania filmów z kolizji, mają też wbudowane czujniki ruchu. Ciekawym parametrem jest tryb nocny, który zapewnia wizję nawet w źle oświetlonym terenie. Kamerka samochodowa jest najczęściej montowana na lusterku wstecznym.
Jak wybrać kamerę dla siebie? Dodatkowe funkcje wideorejestratorów
Wybór rejestratora jazdy może nastręczać trudności – na rynku dostępne są różne modele mające wiele przydatnych funkcji. Zatem w jaką kamerę wyposażyć auto?
Najważniejsza wydaje się jakość nagrywania, ponieważ im będzie lepsza, tym więcej szczegółów dostrzeżesz na filmie – bez trudu odczytasz numery rejestracyjne czy rozpoznasz rysy twarzy. Parametrem, który warto wziąć pod uwagę jest rozdzielczość. Kupujący ma do wyboru kamery samochodowe z rozdzielczością:
- full HD (1080p),
- HD (720p) - są już raczej rzadkością.
Te pierwsze gwarantują znacznie lepszą jakość nagrania i dają możliwość wyłapania szczegółów.
Kamery samochodowe są dziś wyposażane w dodatkowe, przydatne funkcje, które doceni niejeden kierowca:
- g-sensor, inaczej czujnik przeciążeń, czujnik wstrząsów lub sensor grawitacyjny – rejestruje siły działające na auto w trakcie wykonywania różnych manewrów, zabezpiecza przed nadpisaniem, chroniąc aktualnie nagrywany film;
- czujnik parkowania;
- czujnik cofania;
- auto-start – kamera zaczyna nagrywać automatycznie, kierowca nie musi jej włączać za każdym razem;
- detekcja ruchu i tryb parkingowy – czujnik ruchu (automatyczne rozpoczęcie nagrywania, gdy zostanie wykryty ruch), przełączenie w tryb monitorowania podczas postoju;
- łączność bezprzewodowa – wideorejestrator z Wi-Fi i aplikacją umożliwiającą sterowanie (zdalna zmiana ustawień, podgląd obrazu z kamery na żywo, pobieranie nagranych plików i zapisywanie w pamięci telefonu).
Kom przyda się kamera samochodowa?
Kamera samochodowa jest dobrym rozwiązaniem dla każdego kierowcy, który chce zadbać o bezpieczeństwo swoje i samochodu. Sprawdzi się zarówno w przypadku posiadaczy nowych aut, jak i właścicieli starszych modeli.
Mogą o niej pomyśleć osoby parkujące pod przysłowiową chmurką, w miejscach niestrzeżonych. Kamery samochodowe są szczególnie przydatne w sytuacji:
- kolizji, stłuczki, wypadku – wideorejestrator ułatwi określenie sprawcy (kamera przód-tył nagrywa trasę przed i za samochodem);
- próby włamania, dewastacji auta – kamera zamontowana w samochodzie może zniechęcić potencjalnego złodzieja;
- uszkodzenia auta na parkingu – sprzęt nagrywający pomoże ustalić istotne szczegóły, określić osobę odpowiedzialną za zdarzenie;
- kradzieży samochodu – najlepsze wideorejestratory zapiszą nawet wizerunek przestępcy; kierowca może też uzyskać obraz części trasy przebytej przez złodzieja, jeśli jego kamera samochodowa przekazuje obraz na żywo na telefon właściciela.
Kamera samochodowa może być traktowana jako element zabezpieczenia – odstrasza, rejestruje zdarzenia, pomaga zidentyfikować sprawcę zdarzenia. Nagranie przyda się szczególnie w sytuacjach spornych. Warto zainwestować w dobrej jakości rejestrator jazdy z Wi-Fi, który daje możliwość podglądu na smartfonie tego, co nagrywa kamerka.
Legalność kamer samochodowych - czy zawsze można je mieć?
Kamery samochodowe są w Polsce legalne. Nie oznacza to jednak, że można ich używać w całej Europie. Wybierając się do niektórych krajów, musisz zdemontować kamerkę, w przeciwnym przypadku narazisz się na surowe konsekwencje. Gdzie kamera samochodowa jest niedozwolona?
Całkowity zakaz używania kamer samochodowych wprowadziły:
- Austria – zabronione jest już samo posiadanie kamery samochodowej (zakaz wprowadzono w 2012 roku); za złamane zakazu grozi kara w wysokości 10 tys. euro, w przypadku recydywy nawet 25 tys. euro;
- Portugalia – zakazane jest posiadanie i nagrywanie filmów kamerą samochodową; powodem jest ochrona wizerunku osób postronnych, a także ich majątków (domów, samochodów);
- Luksemburg – prawo pozwala na posiadanie kamery, ale zabrania nagrywania na drogach publicznych; opublikowanie takiego nagrania zagrożone jest nawet karą więzienia.
Zainteresuje Cię też: Wyposażenie samochodu w Europie – co trzeba mieć, żeby nie dostać mandatu?
Gdzie kamera samochodowa jest legalna?
Kamery samochodowe mogą być legalnie używane w kilku krajach Unii Europejskiej, np.:
- Chorwacja – nie ma tu jasno sprecyzowanych przepisów na temat używania kamer samochodowych, dlatego kierowca sam może zadecydować, czy wideorejestrator jest mu potrzebny;
- Czechy – kamera samochodowa może rejestrować przebieg trasy;
- Francja – używanie kamer samochodowych jest dozwolone, ale publikacja nagrań jest zabroniona; kierowca musiałby zdobyć zgodę wszystkich uwidocznionych osób;
- Rumunia – nie ma zakazu używania kamer samochodowych; nagrania mogą być wykorzystane, jeśli kierowca dopilnuje, by zostały uwzględnione przepisy RODO;
- Słowenia – kamery samochodowe są legalne, kierowca może też nagrywać swoją trasę;
- Polska – kierowcy mogą używać rejestratora jazdy legalnie.
Kilka państw Europy dopuszcza możliwość korzystania z kamery samochodowej w konkretnych okolicznościach.
Gdzie kamera samochodowa może być używana pod pewnymi warunkami?
Kamera samochodowa w wielu krajach jest legalna, ale jej używanie obwarowane jest wieloma zakazami. Kierowcy korzystający z wideorejestratora w tych krajach, muszą szczególnie uważać:
- Włochy – nagrywania muszą być usuwane na bieżąco i nie mogą być udostępniane osobom trzecim;
- Węgry – nagrania mogą być przechowywane nie dłużej niż 5 dni; jeśli kierowca chce wykorzystać nagranie, musi zamazać tablice rejestracyjne oraz twarze widoczne na filmie;
- Słowacja – kamera samochodowa może być używana legalnie, jednak kierowca musi zwrócić uwagę, aby nie zasłaniała widoku na drogę i nie stwarzała zagrożenia;
- Niemcy – zabronione jest nagrywanie w trybie ciągłym; z nagrań można skorzystać w sądzie, wykorzystując je jako dowód;
- Hiszpania – kierowcy mogą montować kamery samochodowe, jednak publikacja nagrania wymaga zgody osób znajdujących się na nim; kamera nie może też przeszkadzać kierowcy;
- Belgia – kamery samochodowe są legalne; należy poinformować osoby uwiecznione na nagraniu o jego istnieniu (szczególnie gdy doszło do kolizji, wypadku);
- Szwajcaria– przepisy zezwalają na posiadanie kamery i nagrywanie, jednak wymagana jest zgoda wszystkich osób znajdujących się na nagraniu; w praktyce skorzystanie z nagrania jest więc niemożliwe.
Jak przygotować się do wyjazdu samochodem za granicę?
Jeśli wybierasz się za granicę samochodem, musisz pamiętać o wielu formalnościach:
- wykupieniu winiet,
- przygotowaniu kompletu aktualnych dokumentów,
- sprawdzeniu ważność polisy OC (ewentualnie wykupieniu Zielonej Karty).
Warto wiedzieć
Przed podróżą warto też zastanowić się nad wykupieniem dodatkowej polisy autocasco lub assistance. Zapewniają one ochronę w przypadku zniszczenia, kradzieży czy awarii samochodu. Szybkie porównanie ofert możliwe jest dzięki kalkulatorowi OC i AC – wystarczy kilka minut, by sprawdzić ceny i warunki ubezpieczenia w kilkunastu znanych towarzystwach. To możliwe nawet na ostatnią chwilę przed wyjazdem.
Ile kosztują najlepsze kamery samochodowe?
Jeśli chcesz kupić rejestrator drogi, musisz przemyśleć, na jakich funkcjach urządzenia zależy Ci najbardziej. Kamera samochodowa może kosztować kilkadziesiąt czy kilkaset złotych, ale także ponad tysiąc. Wszystko zależy od tego, jakie dany sprzęt ma możliwości – najniższa cena oznacza zazwyczaj najprostsze rozwiązania.
Taki wideorejestrator zapewnia jedynie podstawowe funkcje, choć i w tej grupie urządzeń znajdziesz kamery o wysokiej rozdzielczości, robiące zdjęcia, z kątem widzenia do 140 stopni.
Kamery samochodowe ze średniej półki cenowej to koszt 100-700 zł. W tej kategorii wybór jest naprawdę szeroki
Standardem jest rozdzielczość Full HD i przekątna obrazu od 2'', kąt widzenia sięga 170 stopni. Wideorejestrator tego rodzaju zazwyczaj daje możliwość nagrywania dźwięku, wykonywania zdjęć, jest też wyposażony w odbiornik GPS.
Kamera samochodowa z wyższej półki to już wydatek ponad 700 zł. Jest to sprzęt, który gwarantuje wszystko, czego spodziewasz się po takim urządzeniu:
- wyższa rozdzielczość (nawet 4K),
- szeroki kąt widzenia,
- tryb parkingowy,
- detekcja ruchu,
- moduł GPS,
- łączność Wi-Fi,
- tryb nocny.
Jeśli potrzebny Ci wideorejestrator o naprawdę dobrych parametrach i dodatkowych, przydatnych funkcjach, musisz liczyć się z większym wydatkiem. Zanim jednak dokonasz zakupu, sprawdź czy w kraju, do którego podróżujesz, możesz swobodnie korzystać z tego gadżetu.
Co warto wiedzieć?
- Kamera samochodowa rejestruje to, co dzieje się na drodze. Nagranie może być dowodem w sprawie o wykroczenie drogowe.
- W Polsce używanie kamery samochodowej i korzystanie z nagrań jest legalne.
- Z uwagi na przepisy dotyczące ochrony danych osobowych kamery są zabronione w niektórych krajach Europy.
- Wideorejestratorów nie można używać w Austrii, Portugalii i Luksemburgu.
- W części europejskich krajów kamerek można używać pod pewnymi warunkami.
- Wyjeżdżając za granicę, warto zdemontować wideorejestrator, by nie narazić się na kary, np. wysokie grzywny.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Dlaczego nie w każdym kraju kamera samochodowa jest legalna?
W części krajów europejskich wideorejestrator samochodowy jest nielegalny. Każde państwo samo reguluje zasady używania kamer w autach. Zakaz używania i nagrywania, czy udostępniania nagrań wynika z przepisów dotyczących ochrony danych osobowych. Nagrywanie czy upublicznianie wizerunków może być traktowane jako naruszenie dóbr osobistych i zasad ochrony danych.
Na co zwrócić uwagę wybierając kamerę samochodową?
Najważniejsze parametry to rozdzielczość i kąt widzenia. Im większe, tym lepszy obraz. Kamery samochodowe mają wiele dodatkowych funkcji, dlatego kierowca sam musi zadecydować, na których najbardziej mu zależy i ile może przeznaczyć na zakup rejestratora. Im bardziej zaawansowane urządzenie, tym wyższy cena. Jaka funkcja kamery jest pożądana przez kierowców? To łączność Wi-Fi i możliwość korzystania z aplikacji na telefonie, tryb parkingowy, kamera cofania, możliwość nagrywania dźwięku czy tryb nocny.
Czym jest tryb parkingowy w kamerze samochodowej?
Tryb parkingowy pozwala monitorować otoczenie samochodu, gdy kierowca jest poza nim. Choć samochód nie przemieszcza się, kierowcy nie ma, kamera nadal nagrywa obraz. To doskonała ochrona na wypadek próby kradzieży auta, dewastacji, uszkodzenia podczas postoju na parkingu.
Co zrobić z kamerą, gdy wybieram się za granicę?
Przed wyjazdem za granicę warto zdemontować kamerkę. Nawet jeśli znajdziesz się w kraju, gdzie korzystanie z niej jest dozwolone, możesz przejeżdżać przez państwa, gdzie nie wolno korzystać z rejestratorów. Nie demontując kamery, narażasz się na karę, np. grzywny.