W 2023 roku miało miejsce 20 340 wypadków drogowych. W takich sytuacjach sprawny przejazd pojazdu uprzywilejowanego na miejsce zdarzenia może okazać się kluczowy dla zdrowia i życia poszkodowanych. Nie bez znaczenia jest także zachowanie innych kierowców - mają oni obowiązek tworzenia korytarza życia. Na czym polega i jak uformować go prawidłowo? Nie daj się zaskoczyć na drodze!

Prześledźmy głębiej statystyki wypadków w ruchu drogowym w 2023 roku. Zginęło w nich 1 669 osób, a 22 944 zostało rannych.  Najtrudniejszy pod tym względem okazał się sierpień - tylko w tym miesiącu odnotowano 173 osób zabitych i 2 342 rannych. Wakacyjny okres to zatem zarówno wzmożony ruch na autostradach i drogach ekspresowych, jak i rosnące statystyki wypadkowe. Liczy się zatem nie tylko dobre ubezpieczenie samochodu, ale także rozwaga na drodze.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak umożliwić przejazd pojazdom uprzywilejowanym. Pozwala na to korytarz życia, czyli przesunięcie się samochodów na tyle, że samochód pogotowia, straży pożarnej czy policji będzie mógł swobodnie przejechać. Co trzeba wiedzieć o korytarzu życia? Oto nasza instrukcja, dzięki której nie dasz się zaskoczyć na drodze. 

Korytarz życia - co mówi prawo?

Korytarz życia, inaczej korytarz ratunkowy, to umowny pas utworzony dla pojazdu uprzywilejowanego przez pozostałe samochody, np. stojące w korku. Kierowcy są zobowiązani do przesunięcia się w stronę najbliższych im krawędzi jezdni. Na drodze wielojezdniowej obowiązują konkretne zasady formowania korytarza życia. 

Korytarz życia to kwestia regulowana przepisami Ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 16 października 2019 roku, a dokładnie art. 9. Z tego względu nieutworzenie korytarza życia może zostać ukarane mandatem. Wcześniej korytarz ratunkowy był dobrym zwyczajem i niepisaną umową między kierowcami. Obecnie manewr ten stanowi obowiązek. 

Porównaj ceny OC i AC

Tworzenie korytarza ratunkowego może realnie przyspieszyć akcję ratunkową i sprawy dojazd służb do poszkodowanych w wypadku. Największe znaczenie ma on na autostradach, drogach szybkiego ruchu i innych miejscach, w których w godzinach szczytu tworzą się potężne zatory i korki. 

Warto wiedzieć

Jeśli widzisz, że dojeżdżasz do dużego korka i spędzisz w nim prawdopodobnie sporo czasu, od razu pomyśl o ustawieniu się w pobliżu krawędzi jezdni. W razie konieczności znacznie łatwiej będzie Ci utworzyć korytarz życia razem z innymi kierowcami.

Zasady tworzenia korytarza życia

Na drodze z dwoma pasami ruchu tworzenie korytarza życia wydaje się proste. Sprawa może się komplikować, jeśli sygnał nadjeżdżających służb ratunkowych słyszysz na drodze z trzema lub więcej pasami ruchu w jednym kierunku.  Omawiamy, jak tworzyć korytarz życia w każdym z tych przypadków. 

Jezdnia z dwoma pasami ruchu

Jeżeli samochody poruszają się po co najmniej dwóch pasach ruchu, kierowcy jadący prawym pasem powinni zjechać jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Ci, którzy znajdują się na pasie lewym, powinni usytuować się maksymalnie przy lewej krawędzi pasa ruchu.

Dzięki temu na środku powstanie korytarz życia dla swobodnego i bezkolizyjnego przejazdu. Po przejeździe pojazdu uprzywilejowanego kierowcy mogą z powrotem znaleźć się na uprzednio zajmowanym pasie ruchu i kontynuować jazdę.

Jezdnia z trzema i więcej pasami ruchu

W przypadku drogi z trzeba lub czterema pasami ruchu, zasada tworzenia korytarza życia jest nieco bardziej złożona. Pojazdy jadące skrajnie lewym pasem ruchu powinny zbliżyć się do lewej krawędzi jezdni. Natomiast kierowcy na pozostałych pasach mają obowiązek zjechać jak najbardziej na prawo. W efekcie korytarz życia powstanie na drugim pasie od lewej strony jezdni. 

Warto wiedzieć

Jeśli nie jesteś pewien, w którą stronę zjechać na drodze z więcej niż dwoma pasami ruchu, zastosuj zasadę prawej ręki. Popatrz na zewnętrzną stronę swojej dłoni. Kciuk powinien przechylić się w lewą stronę, a pozostałe palce na prawo. Właśnie tak powinni zachować się kierowcy na drodze wielojezdniowej.

Co grozi za odmowę utworzenia korytarza życia?

Ze względu na to, że korytarz życia został narzucony kierowcom prawnie, niezastosowanie się do przepisu może skutkować nałożeniem kary finansowej. 

Utrudnianie przejazdu służbom ratunkowym będzie wiązać się z mandatem w wysokości nawet 2500 zł! Jeśli dodatkowo policja uzna, że zachowanie kierowcy spowodowało zagrożenie w ruchu drogowym, może skończyć się także zatrzymaniem prawa jazdy.

Dla kogo tworzy się korytarz życia?

Korytarz życia to po prostu wolna przestrzeń pozostawiona przez innych kierowców dla pojazdów uprzywilejowanych i tylko takich. W praktyce będą to nie tylko najpopularniejsze służby ratunkowe, takie jak pogotowie, policja czy straż pożarna.

Do tej grupy zaliczają się także: 

  • Straż Graniczna, 
  • Służba Celna,
  • Straż Miejska,
  • Służba Więzienna,
  • Służba Parku Narodowego,
  • Inspekcja Transportu Drogowego,
  • Służba Ochrony Państwa,
  • Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,
  • ABW i CBA.

Co do zasady jednak zwykle z korytarza życia korzystają strażacy, policjanci oraz pracownicy pogotowia.

Uwaga!

Pojazd uprzywilejowany zawsze wyposażony jest w syreny. Nadają one sygnały dźwiękowe oraz niebieskie światła błyskowe.

Porównaj ceny OC i AC

Nie blokuj przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu!

Zdarzają się kierowcy, którzy wykorzystując korytarz życia do zawracania poruszają się pod prąd! W ten sposób nie tylko łamią przepisy ruchu drogowego, ale także blokują przejazd pojazdom uprzywilejowanym.  Jest to zachowanie niedopuszczalne i również karane mandatem.

Co warto wiedzieć?

  1. Od 2019 roku kierowcy słyszący nadjeżdżające służby ratunkowe mają obowiązek utworzyć korytarz życia, aby umożliwić im swobodny dojazd do miejsca wypadku lub kolizji. Kwestię tę reguluje art. 9 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.
  2. Tworząc korytarz życia na drodze z więcej niż dwoma pasami ruchu, należy kierować się zasadą prawej ręki. Skrajnie lewy pas zjeżdża maksymalnie na lewo, zaś kierowcy na pozostałych pasach muszą zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni.
  3. Korytarzem życia mogą poruszać się służby korzystające z pojazdów uprzywilejowanych. To zarówno straż pożarna, policja czy pogotowie ratunkowe, jak i np. Straż Graniczna, Służba Więzienna itp.
  4. Jeśli kierowca utrudni przejazd służbom ratunkowym, np. nie zjedzie do krawędzi pasa ruchu lub zablokuje korytarz życia, może zostać ukarany mandatem w wysokości nawet 2500 zł i zatrzymaniem prawa jazdy.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Kto może korzystać z korytarza życia?

    Utworzenie korytarza życia to udogodnienie dla wszystkich służb ratunkowych, ale i innych jednostek, które mają status uprzywilejowanych. Może to być np. Służba Celna, Służba Więzienna, Służba Ochrony Państwa czy nawet GOPR i WOPR.

  2. Czy każdy kierowca ma obowiązek utworzyć korytarz życia?

    Tak - każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek zjechać do krawędzi pasa ruchu i utworzyć na tyle szeroki korytarz życia, aby zmieścił się w nim nawet większy wóz straży pożarnej.

  3. Jak zjeżdżać, gdy zbliża się pojazd uprzywilejowany?

    To zależy od rodzaju i szerokości drogi, po jakiej się poruszasz. Na jezdni z dwoma pasami w tym samym kierunku, samochody z lewej strony zjeżdżają maksymalnie do lewej krawędzi swojego pasa. Kierujący pojazdem na prawy pasie zjeżdżają na prawo. Gdy jezdnia ma trzy lub więcej pasów, na lewą stronę zjeżdżają tylko pojazdy na lewym pasie. Wszyscy pozostali ustawiają się jak najbliżej prawej krawędzi.

  4. Jak zrobić korytarz życia na autostradzie?

    Kiedy tylko usłyszysz sygnał nadjeżdżającego pojazdu uprzywilejowanego, upewnij się, że znajduje się na Twojej jezdni. Jeśli tak, natychmiast zastosuj się powyższych zasad w zależności od tego, na którym pasie ruchu się znajdujesz. Po przejeździe pojazdu uprzywilejowanego możesz wrócić do wcześniejszej pozycji na drodze.