Najczęściej zadawane pytania
Różnica między kradzieżą a rabunkiem polega m.in. na miejscu, w którym doszło do zdarzenia, czyli na terenie ubezpieczonej nieruchomości (kradzież) lub poza nią (rabunek).
- Tak, ale w określonych warunkach. Wilgoć i grzyb mogą pojawić się z powodu wadliwej konstrukcji budynku, źle wykonanej izolacji, niezabezpieczenia otworów czy nieprawidłowego obiegu powietrza w … Dowiedz się więcej
Tak, dom czy mieszkanie można ubezpieczyć od szkód wyrządzonych przez ekipę remontową, ale należy spełnić określone warunki wymienione w dokumencie OWU polisy.
Nie, przepięcie w polisie mieszkaniowej zwykle występuje jako rozszerzenie, a uderzenie pioruna dostępne jest w wersji podstawowej.
Przepięcie elektryczne to nagły i krótkotrwały skok napięcia w sieci. Jest on wywołany przez awarię sieci, przełączenia w obwodzie, zwarcia doziemne i inne zjawiska prądowe. Wskutek przepięcia uszkodzony może zostać np. sprzęt RTV/AGD. W przypadku rozszerzenia polisy o ubezpieczenie od przepięć Ubezpieczyciel pokryje koszty szkody (poza sytuacjami wymienionymi w OWU jako wyłączenia odpowiedzialności).
Nie, powódź w polisie mieszkaniowej zwykle występuje jako rozszerzenie, a zalanie dostępne jest w wersji podstawowej.
Zalanie oznacza szkodę powstałą w wyniku awarii urządzeń sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, grzewczej, zraszaczowej lub tryskaczowej, awarii urządzeń gospodarstwa domowego, pozostawienia otwartych kranów oraz zalania wodą lub innym płynem przez osoby trzecie, w tym także podczas prowadzenia akcji ratowniczej.
Powódź oznacza zalanie terenu na skutek podniesienia się stanu wody w korytach wód płynących i stojących, a także na skutek opadów, spływu wód po zboczach lub stokach na terenach górskich lub falistych.
Home Assistance to bezgotówkowy pakiet pomocowy zawierający m.in. interwencję specjalisty, pomoc po szkodzie czy dostęp do infolinii tematycznej.
Kradzież zwykła nie nosi śladów włamania (wybitej szyby, uszkodzonego zamka) w przeciwieństwie do kradzieży z włamaniem.
Tak, polisa mieszkaniowa chroni od zalania na skutek akcji gaśniczej, ale takie zdarzenie zwykle występuje jako umowa dodatkowa do podstawy.
Tak, polisa mieszkaniowa obejmuje także celowe podłożenie ognia, ale tylko w sytuacji, gdy ogień został podłożony przez osoby trzecie, niezwiązane z lokatorem i współlokatorami.
Tak, polisa mieszkaniowa chroni finansowo zarówno od zniszczeń spowodowanych upadkiem drzewa i na posesję, ogrodzenie, jak i na budynek.
Stałe elementy nieruchomości to elementy budynku, które są zamontowane lub wbudowane w sposób trwały, uniemożliwiający ich odłączenie bez użycia siły lub narzędzi czyli m.in. instalacje oraz przedmioty przytwierdzone do ściany lub podłoża (np. kuchnia w zabudowie, kabina prysznicowa, drzwi, okna).
Polisa mieszkaniowa może chronić zarówno sprzęty wolnostojące (TV umieszczony na szafce RTV, komputer) jak i te w zabudowie (piekarnik, lodówka) od zdarzeń losowych m.in. pożar, zalanie oraz od kradzieży i awarii.
- Ubezpieczenie dodatkowe obejmuje wyposażenie (ruchomości domowe), roślinność ogrodową, czy szklane przedmioty zamontowane na stałe. Polisa rozszerzona to szereg dodatków, które można kupić osobno lub … Dowiedz się więcej
- W części podstawowej polisa mieszkaniowa obejmuje ochroną mury (domu) i ściany wewnętrzne (mieszkanie w bloku), a także elementy stałe konstrukcji. Te ostatnie to zwykle instalacje – elektryczna, … Dowiedz się więcej
- Tak, w zależności od wykupionych rozszerzeń można chronić rower na wypadek zalania, pożaru i kradzieży. Rower w polisie mieszkaniowej uznawany jest jako ruchomość i podlega temu samemu zakresowi … Dowiedz się więcej
- Tak, polisa mieszkaniowa chroni przedmioty zabytkowe, które występują w OWU pod różnymi pokrewnymi nazwami – jako dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie czy przedmioty specjalne. Część ubezpieczy… Dowiedz się więcej
Tak, lustro jest elementem chronionym finansowo na wypadek stłuczenia, ale ubezpieczony lokator powienien rozszerzyć polisę o ryzyko stłuczenia przedmiotów szklanych.
Tak, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ochronę dla lokatorów posiadających myszoskoczki, papugi, szynszyle, a nawet konie i pszczoły.
- Część z dostępnych rozszerzeń w polisie mieszkaniowej jest dedykowana lokatorom nieruchomości. To przede wszystkim następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW) i odpowiedzialność cywilna (OC w życiu … Dowiedz się więcej
- Jeśli taki piec można przenieść bez użycia narzędzi, wtedy jest traktowany jako ruchomość. W przeciwnym razie to element stały. W zależności od wykupionych rozszerzeń ruchomości, jak i elementy stałe … Dowiedz się więcej
- Z polisy mieszkaniowej można chronić finansowo także inne budynki, które znajdują się na terenie posesji. To m.in. altana, budynek gospodarczy czy garaż wolnostojący . Ochrona jest możliwa także dla … Dowiedz się więcej
Tak, polisa mieszkaniowa zakupiona za pośrednictwem Rankomat umożliwa ochronę nieruchomości, w której prowadzona jest działalność gospodarcza, jeśli działalność gospodarcza nie przekracza 50% powierzchni nieruchomości. Składka za takie ubezpieczenie może być nieco wyższa z uwagi na większą wartość wyposażenia.
Tak, niektóre TU mają w ofercie ochronę domku letniskowego na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych, inne uznają teren ROD jako wyłączenie odpowiedzialności.
Tak, polisa mieszkaniowa chroni dom z drewna, ale składka dla nieruchomości o konstrukcji drewnianej (palnej) może wynieść nawet 100 proc. więcej w porównaniu z konstrukcją murowaną (niepalną).
Tak, mieszkanie komunalne/spółdzielcze można ubezpieczyć prywatnie, ale w zakresie jak dla najemcy, np. z ochroną wyposażenia i ryzykiem kradzieży z włamaniem oraz OC w życiu prywatnym.
Tak, polisa mieszkaniowa obejmuje ochroną dom w budowie na etapie wylania fundamentów, ale w ograniczonym zakresie, np. bez kradzieży.
Tak, piwnica może być chroniona razem z mieszkaniem, przy czym głównym warunkiem jest obecność piwnicy w tym samym budynku, co mieszkanie.
Polisa mieszkaniowa dla najemcy powinna chronić mienie ruchome należące do niego na wypadek kradzieży, a także obejmować OC w życiu prywatnym.
Wynajmujący jako właściciel mieszkania powinien przede wszystkim ubezpieczyć mury i stałe elementy od zdarzeń losowych oraz posiadać OC w życiu prywatnym.
Porady
Nie wiesz gdzie szukać odpowiedzi?
Skontaktuj się z nami. Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 9-21 i w soboty od 9:30 - 17:30.
Zadzwoń do nas 22 270 00 00